0 257 یکشنبه 24 دی 05:01 دسته مطلب :دسته اخبار حاما کد مطلب : 6573
داعش به تنهایی جسارت تعرض به ایران را ندارد

حسن بهشتی پور، پژوهشگر و تحلیلگر سیاسی:

داعش به تنهایی جسارت تعرض به ایران را ندارد

جامعه ‌بدون امنیت، اجتماعی خالی از نیروهای توانمند و پر از ناامیدی است. جنگ ها و سایر حرکت های نظامی، ترور های کور و هدفمند، اعمال شرورانه و... می تواند ناامنی را تشدید و پایدار کند.

اراده ملت، فائزه صدر: امنیت، نیازی اساسی است که همچون آب‌ و غذا در ردیف محصولات استراتژیک هر کشوری تعریف می شود. جامعه ‌بدون امنیت، اجتماعی خالی از نیروهای توانمند و پر از ناامیدی است. جنگ ها و سایر حرکت های نظامی، ترور های کور و هدفمند، اعمال شرورانه و... می تواند ناامنی را تشدید و پایدار کند. حمله به رژه نیرو های مسلح در اهواز، حادثه تروریستی شاهچراغ شیراز و انفجار های اخیر کرمان از جمله مواردی بودند که در سال های اخیر امنیت داخلی کشور را به چالش کشیده اند. اراده ملت در این رابطه گفت و گویی با حسن بهشتی پور، پژوهشگر و تحلیلگر سیاسی انجام داده که در ادامه می خوانید:

دو انفجار اخیر کرمان ضمن جریحه دار کردن احساسات عمومی، ابهاماتی را در خصوص امنیت کشور مطرح کرد. آیا علت بروز چنین حوادثی ناامنی در داخل کشور است یا همین حوادث با نیت ایجاد ناامنی شکل گرفته اند؟
ایجاد ناامنی گسترده و برنامه ریزی شده در داخل کشور می تواند یکی از طرح های مکمل برای درگیر کردن بیشتر ایران باشد. هدف قرار دادن هم زمان اقتصاد با تحریم گسترده و امنیت با چنین حملاتی می تواند نشان دهنده طرحی جدی علیه ایران باشد.
تلاش می‌ شود تا ایران ناامن جلوه کند و یا نشان بدهند که با کمترین تحرکاتی می ‌توانند ایران را ناامن کنند، ولی در عمل این طور نیست.
هیچ گروه تروریستی از جمله داعش به تنهایی و بدون حمایت یک قدرت بزرگ این توانایی و جسارت را ندارد که امنیت ایران را تهدید کند.
طراحی ایجاد ناامنی در خارج از ایران و روی میز قدرت های بزرگ برنامه ‌ریزی می‌ شود و گروهی مثل داعش با حمایت مالی و تسلیحاتی بازیگران منطقه ای و فرا منطقه ای توان عملیاتی پیدا می کنند.

اگر از بین بردن امنیت ایران را طرحی خارجی بدانیم، راه حل برون رفت از این چالش امنیتی چیست؟ ایران چگونه می تواند به فضای امنیت بازگردد؟
برای برون رفت از چالش های امنیتی و مبارزه با تروریسم و ناامنی نمی توان تنها یک راه حل ارائه کرد و تنها یک یا دو بخش را در کشور مسئول دانست و از آن ها انتظار داشت، ولی قطعا حوزه دیپلماسی و بخش های امنیتی و عملیاتی در این موضوع مسئولیت مستقیم دارند و تنها با کار مستمر در کنار یکدیگر می‌ توانند به نتیجه مطلوب برسند.
در حوزه امنیتی و عملیاتی ایران باید طرح ها و عملیات های پیشگیرانه و پیش دستانه ای را در جنگ با تروریسم اجرایی کند. در بخش دیگر نیز باید حوزه دیپلماسی و حقوقی ایران با کشور هایی که میزبان گروه های تروریستی هستند گفت و گو های سازنده ای داشته باشد که به محدود کردن فعالیت های این گروه ها بیانجامد.
خلیج فارس از نظر امنیت انرژی با امنیت اقتصاد بین الملل ارتباط مستقیم دارد. ایران در این معادله همواره نقش یک بازیگر مسئول و مقتدر را ایفا کرده است. از آنجاییکه هر تحولی در منطقه با در نظر گرفتن نقشه نفت، به امنیت بین الملل متصل است، ایران ابزاری مطمئن در اختیار دارد تا در صورت افزایش فشار ها از این اهرم بهره ببرد. در این صورت اگر چه ابتدای بحران توسط دشمنان ایران طراحی شده ولی نتیجه انتهایی متفاوت از محاسبات آنها خواهد بود.
تا زمانی که سطح تخاصم منطقه ‌ای و فرا منطقه ای برخی کشور ها علیه جمهوری اسلامی ادامه داشته باشد، احتمالا شاهد تداوم و حتی گسترش اقدامات تروریستی در داخل کشور خواهیم بود. البته سطح و شدت واکنش، اقدامات متقابل و شرایط اجتماعی و سیاسی ایران هم می تواند از عوامل تعیین کننده در در تداوم ناامنی ها باشد.
در چهار دهه گذشته، جز در دهه اول انقلاب تا به این حد شاهد نزدیک شدن عملیات های تروریستی در بازه های زمانی کوتاه نبودیم. در آن دوره هم مثل امروز دشمنان کشور، در خصوص افزایش سطح و شدت ناامنی در ایران ورودی جدی داشتند.

آیا می توان بین جنگ اخیر غزه و انفجار های کرمان رابطه ای برقرار کرد؟ آیا بحران اخیر منطقه این ظرفیت را دارد که جنگی گسترده ایجاد کند یا ناامنی گسترده یا را به منطقه تحمیل کند؟
خواسته اسرائیل دقیقا همین است که جنگی گسترده در منطقه ایجاد شود و ناامنی فراگیر شود چون تنها در این صورت از حمایت های بی دریغ غرب بهره مند می شود.
اما هر نوع ناامنی در خاورمیانه به زیان تمام کشور های منطقه تمام می شود. بی ثباتی در امنیت منطقه بر ایران هم اثر منفی می گذارد، به ویژه که ناامنی های منطقه ای بهانه ای برای حضور آمریکا و فروش بیشتر سلاح به کشور های منطقه است. از این رو ایران در جنگ اخیر حماس و اسرائیل با احتیاط بیشتری برخورد کرد.
ایران با ژئوپولتیک منازعات محاصره شده است. منطقه خاورمیانه استعداد منازعات تاریخی، هویتی، مذهبی، قومیتی و منازعات داخلی و درون کشوری و همچنین جنگ بین دولت ها را دارد. از جمله این موارد ویژه استقرار مجدد طالبان در افغانستان است که به هیچ وجه نمی توان این گروه را نادیده گرفت. ثابت شده که رفتار طالبان قابل پیش بینی نیست. 
ارتباطات نزدیک اسرائیل با امارات و آذربایجان و نزدیک شدن صهیونیست ها به مرزهای ما در حوزه خلیج فارس و شمال کشور از جمله مواردی است که می تواند در ناامنی داخلی تاثیر داشته باشد. البته این تحولات را می توان به عنوان فرصت و عاملی برای اجماع سیاسی در داخل و بر سر مواضع منطقه ای دانست و از این نظر بررسی و تحلیل کرد.
کشور های پیرامون ایران از جمله افغانستان، عراق، آذربایجان، ترکیه و دیگر کشور های منطقه از جمله سوریه، لبنان، یمن و... در ارتباط با تهدید یا تامین امنیت ایران ویژگی ها و ظرفیت های خاص خود را دارند. به طور معمول سیاست های کشور با توجه به این موارد تنظیم و عملیاتی می شود.
 

برچسب ها حاما اراده ملت احزاب

آخرین اخبار

علی برقراری رئیس ستاد البرز دکتر پزشکیان شد

علی برقراری قائم مقام حزب اراده ملت استان البرز بعنوان رئیس ستاد انتخاباتی دکتر مسعود پزشکیان انتخاب شدند

رضا قاسم پور سخنگو مشاور ستاد دکتر پزشکیان استان البرز شهرستان نظر آباد شد

رضا قاسم پور عضو ارشد حزب اراده ملت ایران بعنوان مشاور عالی و سخنگوی ستاد انتخاباتی دکتر مسعود پزشکیان استان البرز شهرستان نظر آبادانتخاب شدند

برنامه پیشنهادی حزب اراده ملت به پزشکیان در حوزه نهادهای مدنی است

رئیس دفتر سیاسی حزب اراده ملت گفت: برنامه پیشنهادی حزب اراده ملت که به آقای پزشکیان ارایه شد، در خصوص حوزه نهادهای مدنی است. این برنامه همراه با چارت پیشنهادی برای ارتباط با این نهادها در طول مدت زمان انتخابات بود و مورد پذیرش اولیه قرار گرفت و نهایتا توسط آقای عبدالعلی زاده حکم ستادی در خصوص ریاست ستاد نهادهای مدنی برای آقای افشین فرهانچی (دبیرکل حزب) صادر شد. در ستاد مرکزی هم فضایی به این موضوع اختصاص یافت و نیروهای ستادی حزب در حال انجام کار هستند.

احمد حکیمی پور ریاست شورای مرکزی حاما رئیس ستاد استان زنجان دکتر پزشکیان شد

 طبق حکمی که روز جمعه ۲۵ خرداد ماه صادر شد، دکتر حکیمی پور که نماینده ادوار زنجان در مجلس شورای اسلامی بوده است به عنوان ریاست ستاد استان زنجان مسعود پزشکیان انتخاب شدند.

افشین فرهانچی دبیرکل حزب اراده ملت ایران رئیس ستاد تشکل‌ها و نهادهای مدنی ستادمرکزی دکتر پزشکیان شد

حزب اراده ملت ایران بعد از اعلام نامزدی دکتر مسعود پزشکیان؛ برنامه پيشنهادي را برای حوزه نهادهای مدنی به ایشان تقدیم کردند تا بعد از بررسی و اصلاح به عنوان برنامه رسمی ایشان در این حوزه اعلام شود.

بازدید دبیرکل حزب اراده ملت ایران از خانه احزاب استان زنجان

افشین فرهانچی دبیرکل حزب اراده ملت ایران در جریان سفر رسمی خود به استان زنجان عصر روز چهارشنبه ۲۳ خرداد با حضور در محل خانه احزاب استان زنجان با رئیس و برخی اعضای هیات رئیسه دیدار و گفتگو کردند.

در اولین سفر رسمی استانی دبیرکل منتخب حزب اراده ملت ایران به زنجان عنوان شد:

نشست مشترک اعضای حزب اراده ملت ایران در استان زنجان در جریان سفر یک روزه دبیرکل به این استان در دفتر استانی حزب در زنجان و با حضور اعضا و دبیرکل با محوریت موضوعات روز و آخرین وضعیت و موضع گیری های تشکیلاتی در روز چهارشنبه ۲۳ خرداد برگزار گردید

نشست دبیر کل حاما با کانون وکلای زنجان

نشست مشترک رئیس و اعضای هیات مدیره کانون وکلای دادگستری استان زنجان با دبیرکل حزب اراده ملت ایران صبح روز چهارشنبه ۲۳ خرداد در محل کانون در زنجان صورت گرفت.

ادای احترام دبیرکل حزب اراده ملت ایران به مقام شامخ شهدا و مفاخر زنجان

صبح روز چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه دکتر افشین فرهانچی دبیرکل حزب اراده ملت ایران در بدو ورود به شهر زنجان با حضور در گلزار شهدای زنجان به مقام شامخ شهدا ادای احترام کردند.

بازگشائی دفتر مرکزی حزب اراده ملت ایران

دفتر مرکزی حزب اراده ملت ایران با حضور احمد حکیمی پور ریاست شورای مرکزی و افشین فرهانچی دبیرکل حزب در دهه پایانی اردیبهشت ماه افتتاح می‌شود.

دسته اخبار حاما