0 771 دوشنبه 25 بهمن 10:48 دسته مطلب :اخبار روز کد مطلب : 3248
تا کنون عملکرد بیرونی نتیجه بخشی را ندیده ایم

رضوان سلماسی عضو سابق شورای شهر همدان در گفتگو با اراده ملت

تا کنون عملکرد بیرونی نتیجه بخشی را ندیده ایم

سرکار خانم رضوان سلماسی در دور پنجم از اعضا اصلی شورای شهر همدان بودند و مدت سه سال ریاست کمیسیون فرهنگی و یک سال ریاست مرکز مطالعات شورا ر ا بر عهده داشتند. ایشان برای دور ششم شورای شهر نیز نامزد بودند که از راهیابی به این شورا بازماندند. بعد از فارغ شدن از مسئولیت شورا ایشان مجددا در حوزه های محیط زیست و ترویج ورزش فعال شده اند.

خانم سلماسی ممنون از وقتی که در اختیار ما قرار دادید. ارزیابی شما از شورای جدید شهر همدان چیست؟

با تشکر. من از نظر رابطه کاری و قسمت هایی که علاقه دارم و دنبال میکنم خدمت شما عرض میکنم. با توجه به شعارهایی که شورای جدید دارد (حفظ محیط زیست، طرح جامع شهری، حفظ بافت تاریخی) بازخورد چشم گیری از عملکرد چند ماه شورا نداشته ایم و حتی در برخی موارد همچون گازکشی منطقه گنج نامه یا تخریب باغات پردیس و خیابان کشی ها عملکردی بر خلاف این شعارها را شاهد بوده ایم. در کل با توجه به میزان مصوبات و پیگیری های بعمل آمده، عملکرد بیرونی نتیجه بخشی را ندیده ایم.

شما فرایند انتخاب شهردار را چگونه می بینید؟

انتخاب سرپرست جدید برای شهرداری کار اشتباهی بود که شهرداری و شورای شهر را به چالش بزرگی کشید در حالیکه میتوانستند شهردار مستقر را به عنوان سرپرست معرفی کنند تا شهردار جدید رسما انتخاب شود. انتخاب شهردار جدید نسبت به گزینه های روی میز که افرادی با توانایی مدیریت شهری بالا و برنامه های خوب و جامع بودند، دور از انتظار بود. خود شورا افرادی که گزینه شهرداری بودند را دعوت کرده و از آنها برنامه خواسته بود؛ نه اینکه خودشان بیایند، بنابراین خیلی زود و بدون توجه به سایر گزینه ها و برنامه ها شهردار فعلی انتخاب شد.

آیا گمان میکنید شهردار جدید برای شهر مفید است؟

شهردار جدید انسان پر تلاش و سخت کوشی است اما عدم تسلط به اوضاع شهر و تجربه مدیریت شهری کار را برای ایشان سخت کرده و زمان زیادی میبرد تا بتواند به اوضاع شهر مسلط شوند که این امر به نفع شهر نیست. البته اگر بتوانند با کارمندان و مدیران خود ارتباط خوبی برقرار کند در کنترل و پیشرفت شهر میتواند موثر باشد.

با توجه به تجربه ای که شما پیدا کرده اید، روند کلی حرکت شورای شهر را طی ادوار مختلف را چگونه میبینید؟

مهمترین مشکل ما نداشتن برنامه ریزی، مطالعه و پیگیری است. در شورا سه وظیفه اصلی انتخاب شهردار، سیاست گذاری و نظارت است که انتخاب شهردار باید براساس چشم انداز بلند و کوتاه مدت شهر باشد. ابتدا باید برای شهر یک چشم انداز بلند مدت تعریف شود و چشم انداز کوتاه مدت را هم شورای هر دوره تعریف کند. تا خود شورا و دستگاه اجرایی بر اساس این چشم انداز برنامه ریزی و ایفای نقش کنند. ولی در حال حاضر اصلی ترین کار شورا جابه جایی افراد شده است و با توجه به وقت صرف شده در این امر، شورا از وظایف اصلی خود باز می ماند. در شورای پنجم هدف گذاری نداشتیم و هر عضوی دنبال اهداف شخصی و علایق خود در شورای شهر بود. شوراها تاکنون روند مشخص و هدف کلی نداشتند و در هر دوره اعضا هدف هایی که عمدتا شخصی و علایق خود بود را دنبال میکردند.

 

برچسب ها رضوان سلماسی شورای شهر همدان حاما

آخرین اخبار

سهمیه‌ها جز ایجاد نفرت نسبت به نیروهای ایثارگر جنگ ...

اراده ملت، فاطمه قدم: این روزها هر یک از موافقین و مخالفین وضع موجود اعم از سیاسیون، فمنیست ها، جامعه شناسان و ...

علم موضع گیری سیاسی ندارد

اراده ملت، فائزه صدر: بدنه علمی کشور روزهای سختی را پشت سر می گذارد. از انتشار اخباری مبنی بر اخراج اساتیدی که با جامعه همراهی دارند و جذب 15 هزار نفر هیات علمی همسو با نگاه سیاسی حاکم ...

فصلنامه خاطرات سیاسی شماره 21

فصلنامه خاطرات سیاسی شماره 21(تابستان1402) منتشر شد

اصلاحات به رشد و توسعه در کشور نظم داد دست دادن با رهبران آفریقایی چیزی به ما اضافه نمی‌کند

مجبوریم واقعیت را بنویسیم درحالی‌که حقیقت، چیز دیگریست.

جریان اصلاحات باید با کاندیدای خودش وارد شود

25 تیرماه خبرگزاری ایلنا مصاحبه‌ای با احمد حکیمی‌پور دبیرکل حزب اراده ملت ایران انجام داد که بنا به اهمیت آن، تصمیم گرفتیم که آن را در نشریه اراده ملت بازنشر می‌نماییم. این مصاحبه در دو قسمت تنظیم شده‌است.

پشت پرده توافق ایران و عربستان

چرا دموکراسی در خاورمیانه پا نمی‌گیرد

اعتقادی به کاندیدای پنهان و چراغ خاموش ندارم

ایلنا: با توجه به تغییرات صورت گرفته در جبهه اصلاحات، به نظر شما قرار است شکل جدیدی از فعالیت و ساماندهی را در این جبهه شاهد باشیم؟

حکمرانی حزبی مهم ترین مطالبه احزاب کشور است

فعالیت احزاب در ذیل حکمرانی حزبی قابل‌تحقق است. در واقع تا زمانی که ارتباط تعریف شده‌ای بین قانون احزاب و قانون انتخابات برقرار نشود، احزاب به معنای واقعی کلمه نخواهیم داشت.

اخبار روز