0 175 چهارشنبه 5 مرداد 04:25 دسته مطلب :اخبار روز کد مطلب : 3333
مداخله ادارات در امور روستاها اصلی‌ترین مشکل ماست

علی حیدری، رئیس شورای روستا کهریز بغازی و عضو سابق شورای شهرستان رزن در گفت‌وگو با اراده ملت عنوان کرد:

مداخله ادارات در امور روستاها اصلی‌ترین مشکل ماست

کهریز بغازی روستای کوچکی است واقع در ده کیلومتری شمال دمق با بیش از دویست خانوار و جمعیتی بالغ‌بر هزار و پنجاه نفر. اکثراً سکنه آن کشاورز هستند و بقیه نیز به دامداری و کاسبی مشغول‌اند. البته تعداد معدودی از اهالی نیز کارمند می‌باشند.

مشکلات روستاییان کشور این روزها بیشتر چیست؟
روستاهای کشور و روستائیان مشکلات زیادی دارند. از مسئله کمبود آب گرفته تا مسائل مربوط به مسکن و بقیه چیزها اما خیلی واضح بخواهم بگویم مداخله ادارات و سازمان‌های گوناگون در مسائل روستا بزرگ‌ترین مشکلات روستا محسوب می‌شود.

امسال ارز 4200 تومانی حذف شد و به دنبال آن افزایش قیمت نهادهای دامی را داشتیم، این مسئله چه تأثیری در معیشت دامداران و دهقانان گذاشته است؟
امسال دولت و مجلس نه‌تنها ارز ترجیحی را حذف کرده‌اند بلکه اصلاً نمی‌خواهد بگذارند که مسئله به شیوه دیگری هم حل شود. اگر صادرات و قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی آزاد باشد، دامداری که کل عمر خود را صرف همین شغل کرده و مهارت دیگری ندارد با افزایش قیمت‌ها در بازار آزاد گلیم خود را از آب بیرون می‌کشد. اما در حال حاضر علی‌رغم اینکه ارز ترجیحی برداشته‌شده است اما با مداخله دولت و قیمت‌گذاری اجباری برای محصولات دامی و کشاورزی، دامداری و کشاورزی نابودشده و به‌زودی شاهد برچیده شدن این  صنعت و کشاورزی از کشورمان هستیم.
ما انتظار داریم اگر حمایت در قالب تأمین نهاده‌های دامی یا بذر و کود صورت نمی‌گیرد و قیمت این محصولات بر اساس بازار تعیین می‌شود، متقابلاً نیز قیمت‌گذاری محصولات دامی و کشاورزی نیز بدون مداخله باشد.

شوراهای روستایی در این میان با توجه‌ به افزایش قیمت‌ها و کمبود آب چه تدابیر و راهکارهایی می‌توانند انجام دهند؟
شوراهای روستایی و حتی شوراهای بخش در جایگاهی قرار نگرفته‌اند که برای حل این جنس از مشکلات ارائه طریق کنند. گاهی اگر طرحی نیز از طرف نخبگان روستایی ارائه می‌شود با کم‌محلی و بی‌توجهی متولیان روبرو می‌شود. از طرفی مسیر و مکانیسم مشخصی نیز برای دریافت و اجرا این طرح‌ها وجود ندارد. اصلاً معلوم نیست که اگر طرحی نوشته شود باید به کجا ارائه شود و چه کسی متولی اجرا آن خواهد بود.
در سال‌های اولی که شوراهای روستایی شکل گرفتند امید زیادی به آن‌ها وجود داشت تا بتوانند با مشارکت روستائیان در راستای توسعه روستایی گام بردارند. اما در ادامه معلوم شد که دولت کماکان فعال مایشا در حوزه توسعه روستایی است و نمی‌خواهد در این موضوع آقابالاسر یا شریکی برای خود داشته باشد. لذا خیلی سریع شوراهای روستایی به حاشیه رانده شدند و الان کارکرد چندان مشخصی ندارند و بیشتر نقش نامه‌بر را در روستاها ایفا می‌کنند.
 

برچسب ها حاما اراده ملت احزاب کهریز بغازی

آخرین اخبار

حزب را در حزب الله محدود کرده اند

اراده ملت، فائزه صدر: یکی از کارکردهای مهم احزاب ایجاد پیوند های اجتماعی است. احزاب، انجمن ها و تشکل های مدنی با کارکردهایی که دارند

ریشه تقابل حاکمیت در برابر مردم از خود حق پنداری قدرت نشأت گرفته است

اراده ملت، فائزه صدر: مهدی باقری نماینده زنجان در مجلس شورای اسلامی اخیرا اعلام کرد:

لازم است کنش و واکنش‌های مابین حکومت و مردم در ریل و بستر آرام و کم تنش قرار گیرد

جناب آقای دکتر حکیمی پور، ممنون از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید. در مورد اعتراضات اخیر که بیش از چندین هفته است در کشور رخ‌داده است، تحلیل شما چیست؟

فریدون مجلسی، نویسنده و دیپلمات پیشین در گفت و گو با اراده ملت عنوان کرد:

این روزها در رسانه ملی شاهد انتشار تصاویر و فیلم‌هایی از تجمعات و تظاهرات حامیان حاکمیت هستیم.

تمام دانش‌های مورد نیاز برای رویارویی با جوانان در کارشناسان فقهی و نظامی جمع نشده است

بیش از یک ماه کشور شاهد وقایعی متفاوت بود که با عناوینی چون اعتراض، اغتشاش، ناآرامی، تجمع، جنبش یا شورش معرفی می‌شوند.

جنبش بدون خشونت راه بهتری برای رسیدن به اهداف است

پرسش و پاسخ با شمس افرازی زاده، رییس دفتر سیاسی حزب اراده ملت ایران

امروز وقت خواندن سرود سلام فرمانده نیست

اراده ملت، فائزه صدر: اعتراضات اجتماعی مردم ایران که در پی واکنش به مرگ مهسا امینی آغاز شده بود، سومین هفته خود را پشت سر گذاشت.

هواداران حکومت محدودیتی در برگزاری تجمعات ندارند

اراده ملت، فائزه صدر: هفته‌ها است تجمعات اعتراضی گسترده‌ای در سرتاسر کشور برپا می‌شود. سرکوب و برخورد نیروهای نظامی و انتظامی با معترضان نشان می‌دهد حاکمیت این اعتراضات را مشروع و قانونی نمی‌داند.

بیانیه سوم حزب در مورد حوادث و اعتراضات هفته‌های اخیر کشور منتشر شد.

در این بیانیه ضمن ارائه تحلیلی کوتاه و آسیب شناسانه از وضعیت کشور، راهکارهایی برای برون‌رفت از شرایط فعلی ارائه شده است.

هر کسی از ظن خود شد یار من

پرسش و پاسخ با افشین فرهانچی، قائم مقام دبیرکل حزب اراده ملت ایران

اخبار روز