0 169 چهارشنبه 6 تیر 10:15 دسته مطلب :دسته نشریه کد مطلب : 6655
ویژه نامه انتخابات ریاست جمهوری

4 تیر 1403-8

ویژه نامه انتخابات ریاست جمهوری

در باب انتخاب و انتخابات حرف زیاد است و پرسش بسیار. شرکت کنیم یا نکنیم؟چرا شرکت کنیم؟اگر شرکت کنیم چه می‌ شود یا می‌ تواند بشود؟اگر شرکت نکنیم چه؟ پاسخ هم، بسیار است و تحلیل  بسیارتر. هر پاسخی به این پرسش‌ ها می‌ دهیم و هر تحلیلی داریم، ارزشمند است، منوط به آنکه منجر به فعل و کنش شود. آنچه سم است و مهلک، انفعال است، انفعال!

در برابر انسداد

در باب انتخاب و انتخابات حرف زیاد است و پرسش بسیار. شرکت کنیم یا نکنیم؟چرا شرکت کنیم؟اگر شرکت کنیم چه می‌ شود یا می‌ تواند بشود؟اگر شرکت نکنیم چه؟
پاسخ هم، بسیار است و تحلیل  بسیارتر. هر پاسخی به این پرسش‌ ها می‌ دهیم و هر تحلیلی داریم، ارزشمند است، منوط به آنکه منجر به فعل و کنش شود. آنچه سم است و مهلک، انفعال است، انفعال!
اینکه سرخورده، کنجی بنشینیم و بگوییم همه بدند، همه‌ ی راهها بسته است و هیچ کاری نمی‌ توان کرد، یعنی به پیشواز مرگ رفتن، از ترس مرگ!. شاید همه‌ ی اینها درست و مطابق واقع هم باشد، امّا فراموش نباید که “ما زنده بدانیم که آرام نگیریم”!
زنده و پویا بودن به نفس کشیدن و دارا بودنِ حیات نباتی نیست، به کنش است و تقلّا و تلاش. زنده و بیدار، می‌ کوشد، حتی اگر راه بسته باشد، حتی اگر راهی نباشد و حتی اگر گریزی نتوان یافت. هیچ محکوم به مرگی را می‌ شناسید که حتی هنگام جان دادن بر دار، دست و پا نزند؟!. این ویژگی و طبیعت ماست که نمی-توانیم نکوشیم.
خیلی جاها کوشش هم می‌ کنیم اما تلاشمان نتیجه‌ ای ندارد و حتی امید نتیجه‌ ای هم در آن  نیست. بعضاً فقط تقلّا می‌ کنیم چون نمی‌ توانیم آرام باشیم، مانند همان مثال بالا درباره یک اعدامی. این، به خاطر مکانیزم فیزیولوژیکی ماست. اما اغلب  با اراده‌ ای معطوف به حصول نتیجه می‌ کوشیم. اما همه‌ ی نتایج مورد نظر ما چرا حاصل نمی‌ شوند؟ شاید به خاطر اینکه از ابتدا هم حاصل شدنی نبوده‌ اند و نمی‌ دانستیم، یا در انتخاب و اِعمال روش دچار اشتباه شده‌ ایم و به بیراهه رفته‌ ایم، و یا روند و مراحل تلاش را به تمامه رعایت نکرده و طی نکرده‌ ایم،  حال دچار انسداد شده‌ ایم.
هر کدام از این حالات سه‌ گانه، احوال امروزمان باشد، کوشش تدریجی راه‌ کارش است؛
“رهرو آن نیست که کُند و گهی خسته رود   رهرو ان‌ است که آهسته و پیوسته رود”
اگر دست و پا زدنِ ما برآیند مختصات فیزیکی ماست، پس چرا دست و پا نزنیم؟، اگر نتیجه‌ ی مطلوبمان حاصل شدنی نیست، چرا هدف جدیدی تعریف نکنیم که با امکانات موجودمان حاصل شدنی باشد؟ و اگر در میانه‌ ی روندی روبه جلو هستیم چرا از پای بیفتیم و دست از تلاش برداریم؟.
مجمل و مختصر گفته‌ ام اما گمانم این است که لبّ کلام را گفته‌ ام. بیانیه‌ ی “حزب اراده ملت ایران” که هسته‌ ی اصلی و بهانه‌ ی اولیه و مبناییِ این ویژه نامه است این منظور را بیشتر تبیین کرده، مضاف بر اینکه دعوتتان می‌ نمایم به مطالعه و تأمّل در آن، از آنجا که سخن گفتن با تمثیل و اشاره بر تأثیرش می‌ افزاید، فرازی از کتاب معروف و مهم تیموتی اسنایدر را نقل می‌ کنم که با نام “در برابر استبداد” در ایران منتشر شده و در واقع “بیست درس از بیست قرن” نام داشته و زمانی نوشته شده که خطر سیطره‌ ی شارلاتانیسم ترامپ بر دموکراسیِ کارآزموده و موفق آمریکایی بروز کرده بود.
“ مردی که برهنه در زمین فوتبال می‌ دود قطعاً ایجاد اختلال می‌ کند ولی قواعد بازی را تغییر نمی‌ دهد. تفکرِ اختلال، نوعی کم تجربگیِ نوجوانی است؛ فرضش این است که پس از خرابکاری نوجوانها، بزرگترها می‌ آیند و خرابکاری آنها را درست می‌ کنند.
ولی بزرگتری در کار نیست. خودمان مسئول این اوضاع خراب و آشفته هستیم.”
القصه، سخن کوتاه کنم.کیان و موجودیت  دموکراسی و جمهوریت جامعه ی ما بیمار است. بسیار کسان که دلخورند و البته سرخوده و نا امید. شاید یک پزشک بتواند درمانش کند. فعلاً یک پزشک درمانش کند تا بعد، در فرصت مقتضی تقویتش کنیم. دموکراسی درمیان ما به فوریت های پزشکی محتاج است و پزشکیان تا حد زیادی توان آنرا دارد که پزشکِ کیان این جمهوریت بشود.

http://www.eradehmellat.ir

برچسب ها حاما اراده ملت احزاب انتخابات مسعود پزشکیان

آخرین اخبار

پیش نیازهای شکل گیری یک جامعه مدنی پویا

روز به روز با پیچیده تر شدن روابط سیاسی و اجتماعی، نقش جوامع مدنی به عنوان نهادهای مستقل و مهم در توسعه پایدار و متوازن بیش از پیش پررنگ تر شده است.

اجماع و ضرورت هوشمندی در چینش کابینه

در همه‌ی صحبت‌ها و مناظرات انتخاباتی، آقای دکتر مسعود پزشکیان مکرر از لزوم ایجاد اجماع داخلی و کنار گذاشتن اختلافات بین نیروهای سیاسی و سپس تلاش برای گشایش در روابط بین‌الملل سخن می‌گفتند.

پزشکیان، امیدی دوباره برای ایران

«دولت سایه»، سعید جلیلی باید تابلو داشته باشد /نباید رئیس جمهور منتخب ایزوله شود و عده ای حائل میان او و مردم شوند

پیام تبریک دبیر کل حزب اراده ملت ایران به مناسبت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری دکتر مسعود پزشکیان

گفتگوی کوتاه مهدی صادقیها با آقای دکتر شهریار دبیرزاده فعال مدنی

تاثیرات متقابل حکومت و نهادهای مدنی بر یک دیگر و دیدگاه دولت آقای پزشکیان نسبت به آن

بیانیه تحلیلی حزب اراده ملّت ایران در آستانه انتخابات ریاست جمهوری 1403

حزب اراده ملت ایران پس از اعلام مهلت ۵۰ روزه برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و با توجه به نزدیکی ماهوی مواضع دکتر مسعود پزشکیان در مباحث عدالت‌محورانه با حزب، دیدارهایی در بالاترین سطح تشکیلاتی با ایشان ترتیب داد.

تقویت نهادهای مدنی در ایران: نقش دولت در تثبیت و نظارت بر امور مالی

نهادهای مدنی به عنوان یکی از پایه‌های اصلی توسعه و دموکراسی در جوامع معاصر شناخته می‌شوند. این نهادها نقش مهمی در تقویت همبستگی اجتماعی، افزایش مشارکت شهروندان و ارتقای سطح دموکراسی ایفا می‌کنند.

مسائل و چالش‌های قانونی و حقوقی نهاد‌های مدنی در ایران

نهادهای مدنی، شامل سازمان‌های غیرانتفاعی، انجمن‌های حرفه‌ای و گروه‌های داوطلبانه، به عنوان ارکان اساسی جامعه مدنی، نقش حیاتی در توسعه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی ایفا می‌کنند.

علی برقراری رئیس ستاد شهرستان نظرآباد دکتر پزشکیان شد

علی برقراری قائم مقام حزب اراده ملت استان البرز بعنوان رئیس ستاد انتخاباتی دکتر مسعود پزشکیان در شهرستان نظرآباد انتخاب شدند

دسته نشریه