0 1453 دوشنبه 4 مهر 09:11 دسته مطلب :دسته تیتر اصلی کد مطلب : 3375
بیانیه حزب اراده ملت ایران پیرامون حوادث پس از جان باختن مهسا امینی

بیانیه حزب اراده ملت ایران پیرامون حوادث پس از جان باختن مهسا امینی

وضع و حال این‌روز‌های وطن، بارها و بارها از سوی کنشگران سیاسی و اجتماعی، اساتید برجسته و کارشناسان مجرب، و دلسوزان این ملک و ملت پیش‌بینی شده و مورد هشدار قرار گرفته است.

جور و بیداد کند عمر جوانان کوتاه                     ای بزرگانِ وطن بهر خدا داد کنید
گر شد از جور شما خانه موری ویران                     خانه‌ی خویش محال است که آباد کنید

 

                                                                                              

وضع و حال این‌روز‌های وطن، بارها و بارها از سوی کنشگران سیاسی و اجتماعی، اساتید برجسته و کارشناسان مجرب، و دلسوزان این ملک و ملت پیش‌بینی شده و مورد هشدار قرار گرفته است. اینکه چرا و با پرچمداری کدام گروه از هسته‌های تئوریک و مدیریتی قدرت مرکزی، بدیهی‌ترین پیامدهای اجتماعی ناشی از انباشت رنج‌های مردم جامعه، نادیده گرفته شده یا کم‌اهمیت تلقی می‍‌‌شوند و در پی این رویکردِ نادیده‌انگارانه، چه اهدافی دنبال می‌شوند، پرسش‌های بسیار حیاتی و کلیدی‌ هستند که چنانچه رسیدگی به آنها را بیش از این، به تاخیر بیندازند، خِسران سنگین و جبران‌ناپذیر آن، گزینشی عمل نمی‌کند و دامان احدی را رها نگاه نمی‌دارد.

 

  • حزب اراده ملت ایران تکرار بی‌پروا و ناصوابِ مواجهه‌ی خشونت‌آمیز و سرکوب‌گرانه با اعتراضات مردمی؛ و نفی، تحقیر، انکار و برچسب‌زنی به معترضان خیابانی را محکوم می‌کند و باور دارد که ادامه‌ی چنین مواجهاتی، شاید فروکش‌ها و خاموشی‌های موقت را برای گفتمان انحصارطلب، به ارمغان بیاورد اما این شعله‌های نارضایتی و اعتراض، ماندگار و نامیرا هستند. شلیک مستقیم به معترضان و گرفتن جان، سلامت و توانایی جسمی ایشان، رفتار قبیح و ناموجهی‌ست که باید تغییر کند.
  • حزب اراده ملت ایران از تمامی نیروهای دست‌اندرکار و مسئول که دست به بازداشت، بازجویی و حبس معترضان زده‌اند، می‌خواهد که از هرگونه رفتار خشن و غیرانسانی با ایشان پرهیز کرده و آنها را مشمول بخشش و آزادی قرار دهد و حق تحصن، اعتصاب و اعتراض را در هر کجای ایران و برای هر شهروند ایرانی به رسمیت بشناسند.
  • حزب اراده ملت ایران تدارک راه‌پیمایی‌های حکومتی علیه معترضان و روبروکردن سازماندهی شده‌ی بخشی از جامعه را علیه بخش بزرگ معترض، بشدت محکوم کرده و ادامه‌ این رویکردهای تحریکی، قهری و تفرقه‌افکنانه از سوی حاکمیت را، مانع‌تراشی و مانع‌زایی در مسیر گفتمان همبستگی و وحدت ملی برمی‌شمارد. آنهم در شرایط و مناسباتی که حق قانونی شهروندان و احزابی که می‌خواهند صدای اعتراض مردمان باشند، حتی در اَشکال مسالمت‌آمیز و خُرد، به رسمیت شناخته نمی‌شود. نامیدن مردم معترض با الفاظ ناپسند و توهین‌آمیزی چون تفاله و دست‌آموز و نوکر، از تریبون‌های هتاک و لاقید، فقط و فقط می‌تواند جوشش افکار تند و رادیکال از ذهن‌های بدخواه، مستبد و انحصارطلبی باشد که ایران را نه برای همه که برای خویش و جامعه‌ی محدود و هوادار خویش می‌خواهند.
  • حزب اراده ملت ایران از بازداشت و تهدید صدها نفر از فعالین و کنشگران مدنی و سیاسی در هر کجای ایران، که در روزهای دشوار وطن و روزگار پرالتهاب مردم می‌توانند یاور مدبر و دلسوز ایشان باشند، ابراز نگرانی می‌نماید و خواستار آزادی یک‌یک این عزیزان است.
  • حزب اراده ملت ایران قطع انواع و اشکال ارتباطات مجازی و ممانعت از اطلاع‌رسانی‌های حداقلی که در ادامه‌ی راهبردهای فیلترینگ، انسداد و دیگر سیاست‌های به اصطلاح صیانتی، که پیشتر هم بر سیستم ارتباطات مجازی حاکم گردیده بود، را مردود می‌شمارد؛ و تاخیر و تعلل در تشکیل کمیته حقیقت‌یاب و همچنین در شفاف‌سازی اطلاعات این واقعه تلخ را، که ناشی از کوتاهی نهادهای مسئول است و در موارد مشابه قبلی نیز دیده شده، نکوهش می‌کند.
  • حزب اراده ملت ایران همچون هزاران‌هزار دلسوز دیگر وطن، از تریبون‌های محدودی که در اختیار دارد، تاکید می‌کند که به جای مواجهه خشن، حذفی و ضربتی با عوارض نارضایتی‌ها در خیابان، پیگیر ریشه‌ی این انبوه خشم و ناخشنودی در ملت خسته و آزرده‌ی ایران باشند و هشدار می‌دهد چنانچه اندک فرصت‌های باقی‌مانده برای همبستگی و مشارکت ملی در سرنوشت ایران را  بیش از این به تاخیر بیندازیم، سناریوهایی در انتهای این مقطع تاریخی، در انتظار کشور خواهد بود که پیروز و برنده‌ی آنها را نمی‌توان پیش‌بینی نمود.
  • حزب اراده ملت ایران از حاکمیت می‌خواهد تا با هدف حرکت به سوی مردم و به قصد گشایش و جلوگیری از تفرقه و قطبی سازی، از نیروهای متکثر صنفی، مدنی، دانشگاهی، رسانه‌ای، حزبی، فرهنگی، سیاسی، زنان و دانشجویی با رویکردهای اصلاح‌طلبانه، تحول‌خواهانه، مقاومت مدنی و دگراندیشانه دعوت به گفتگو کند و اراده عملی به تدوین و اجرای پروژه همبستگی و گفتگوی ملی نماید.
  • حزب اراده ملت ایران بار دیگر جان‌باختن مهسا امینی و همچنین ده‌ها عزیز دیگر ایران را که طی روزهای اخیر بخاطر دفاع از مظلومیت خانم امینی و دفاع از عدالت و حقوق و آزادی‌های شهروندی و مدنی اعتراض کرده بودند و همینطور هموطنانی که حتی نقشی در اعتراضات نداشتند و به جرم رهگذری، مورد اصابت گلوله یا باتوم قرار گرفته و جان سپردند، خدمت تمام داغداران و دردمندان وطن و عزت و انسانیت جامعه ایرانی تسلیت عرض می‌کند.

 

بدیهی است حزب اراده ملت ایران ضمن دفاع از حق مسلم مردم برای برگزاری تجمعات اعتراضی و مطالباتیِ مسالمت‌آمیز، و لزوم دفاع نهادهای مسئول در وزارت کشور برای تحقق این حق مصرح شهروندان و ضرورت توجه عملی به خواسته‌های آزادی‌خواهانه، عدالت‌محورانه و حقوق بشری جامعه‌ی به خروش‌آمده، تاکید دارد که خویشتنداری و عقلانیت را سرلوحه‌ی مطالبه‌گری خویش قرار ‌دهیم تا امکان بروز هرگونه سوء استفاده از حرکت‌های حق‌طلبانه سلب گردد. همچنین آگاه باشیم که مسیر شکوهمند "ایران برای همه ایرانیان" با حفظ حرمتِ اصول اخلاق و خردمندی، چون تسلط بر هیجانات غیرسازنده، مراقبت از اموال عمومی، پرهیز از خشم کورکننده و دوری از تخریب و تخطئه‌ی دیگر شهروندانی که با اهداف مشابه اما روش‌های متفاوت کنش می‌ورزند، ممکن و انگاشته خواهد بود. اجازه ندهیم که سپهری پرخشم، پرآشوب و غیرعقلانی‌شده فراهم آید که حتی پیام و فریاد گروه‌های مرجع نیز که سالهاست دلسوز و دردمند تک‌تک رنج‌های ایران‌زمین هستند، در همهمه‌ای غیرسازنده و مبهم، محو و نابود گردد.

 

حزب اراده ملت ایران

مهرماه یکهزار و چهارصد و یک

 

 

لینک بیانیه اول حزب در مورد درگذشت مهسا (ژینا) امینی

http://erademelat.ir/blog-page/main-title-blog/Mahsa

 

برچسب ها حاما اراده ملت احزاب مهسا امینی

آخرین اخبار

حزب را در حزب الله محدود کرده اند

اراده ملت، فائزه صدر: یکی از کارکردهای مهم احزاب ایجاد پیوند های اجتماعی است. احزاب، انجمن ها و تشکل های مدنی با کارکردهایی که دارند

ریشه تقابل حاکمیت در برابر مردم از خود حق پنداری قدرت نشأت گرفته است

اراده ملت، فائزه صدر: مهدی باقری نماینده زنجان در مجلس شورای اسلامی اخیرا اعلام کرد:

لازم است کنش و واکنش‌های مابین حکومت و مردم در ریل و بستر آرام و کم تنش قرار گیرد

جناب آقای دکتر حکیمی پور، ممنون از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید. در مورد اعتراضات اخیر که بیش از چندین هفته است در کشور رخ‌داده است، تحلیل شما چیست؟

فریدون مجلسی، نویسنده و دیپلمات پیشین در گفت و گو با اراده ملت عنوان کرد:

این روزها در رسانه ملی شاهد انتشار تصاویر و فیلم‌هایی از تجمعات و تظاهرات حامیان حاکمیت هستیم.

تمام دانش‌های مورد نیاز برای رویارویی با جوانان در کارشناسان فقهی و نظامی جمع نشده است

بیش از یک ماه کشور شاهد وقایعی متفاوت بود که با عناوینی چون اعتراض، اغتشاش، ناآرامی، تجمع، جنبش یا شورش معرفی می‌شوند.

جنبش بدون خشونت راه بهتری برای رسیدن به اهداف است

پرسش و پاسخ با شمس افرازی زاده، رییس دفتر سیاسی حزب اراده ملت ایران

امروز وقت خواندن سرود سلام فرمانده نیست

اراده ملت، فائزه صدر: اعتراضات اجتماعی مردم ایران که در پی واکنش به مرگ مهسا امینی آغاز شده بود، سومین هفته خود را پشت سر گذاشت.

هواداران حکومت محدودیتی در برگزاری تجمعات ندارند

اراده ملت، فائزه صدر: هفته‌ها است تجمعات اعتراضی گسترده‌ای در سرتاسر کشور برپا می‌شود. سرکوب و برخورد نیروهای نظامی و انتظامی با معترضان نشان می‌دهد حاکمیت این اعتراضات را مشروع و قانونی نمی‌داند.

بیانیه سوم حزب در مورد حوادث و اعتراضات هفته‌های اخیر کشور منتشر شد.

در این بیانیه ضمن ارائه تحلیلی کوتاه و آسیب شناسانه از وضعیت کشور، راهکارهایی برای برون‌رفت از شرایط فعلی ارائه شده است.

هر کسی از ظن خود شد یار من

پرسش و پاسخ با افشین فرهانچی، قائم مقام دبیرکل حزب اراده ملت ایران

دسته تیتر اصلی