0 1149 شنبه 14 خرداد 11:08 دسته مطلب :ویژه منتخبین حاما در شوراها و مجلس کد مطلب : 3319
عدم استفاده از زنان در سطوح عالی مدیریتی

در گفتگو با محبوبه آذرگشسب مسئول کمیته زنان حزب اراده ملت ایران:

عدم استفاده از زنان در سطوح عالی مدیریتی

باخبر شدیم که شما به‌عنوان مسئول کمیته زنان حزب اراده ملت ایران انتخاب شده‌اید. خواهش داریم برای مخاطبان ما به سؤالات زیر پاسخ بفرمایید: کمیته زنان از چه سالی در حزب شکل گرفته است و تاکنون چه کسانی مسئولیت آن را در حزب بر عهده داشته‌اند؟

باخبر شدیم که شما به‌عنوان مسئول کمیته زنان حزب اراده ملت ایران انتخاب شده‌اید. خواهش داریم برای مخاطبان ما به سؤالات زیر پاسخ بفرمایید:
کمیته زنان از چه سالی در حزب شکل گرفته است و تاکنون چه کسانی مسئولیت آن را در حزب بر عهده داشته‌اند؟
کمیته بانوان از بدو تأسیس حزب در ساختار هیئت اجرایی پیش‌بینی شده بود و درواقع جزو 7 کمیته اصلی در کنار کمیته‌های تشکیلات، مباحث بنیادی، استان‌ها، فرهنگی و انتشارات، انتخابات و مالی و پشتیبانی قرار داشت و از همان زمان تاکنون که چند بار ساختار حزب اصلاح‌شده جایگاه این کمیته کماکان در هیئت اجرایی حفظ‌شده، دلیل آن‌هم اهمیتی است که حزب از ابتدا به بخش زنان و مسائل مربوط به آن‌ها در جامعه قائل بوده و همچنین به دنبال ایجاد و حفظ تعادل بین اعضای مرد و زن در درون حزب بوده است. ولی به طور مشخص کمیته زنان حزب بعد از کنگره چهارم فعال شد که در ابتدا مسئولیت آن با خانم فریبا بهنام بود. بعد از کنگره پنجم خانم مرجان کاووسی این مسئولیت را به عهده داشتند. سپس خانم زهره رحیمی اداره کمیته زنان حزب را در اختیار گرفتند که جهش خوبی هم به لحاظ کمی و هم کیفی در این کمیته شاهد بودیم ازجمله تدوین و تصویب سند مطالبات زنان در حزب اراده ملت ایران محصول این دوره است. آخرین مسئول کمیته هم که به دوره قبل برمی‌گردد خانم فاطمه قدم بودند که علی‌رغم تلاش‌های ارزشمندی که داشتند به دلیل هم‌زمانی با شیوع بیماری کرونا نتوانستند به همه اهداف کمیته دست پیدا کنند. در این فواصل در مقاطع کوتاهی هم خانم‌ها رؤیا ملکشاهی و رابعه چیلان مسئول کمیته بودند که عملاً فعالیت قابل ذکری اتفاق نیافتاد.
شما ارزیابی‌تان از وضعیت فعالیت سیاسی زنان در جامعه امروز ایران چیست؟
سیاست‌ورزی برای زنان در ایران همیشه با فشارها و آسیب‌های زیادی همراه بوده به‌طوری‌که هزینه کار سیاسی برای زنان بسیار بیشتر از مردان بوده است. زنان در این عرصه علاوه بر اعمال فشار از سوی نهادهای امنیتی با محدودیت‌ها و فشارهای خانوادگی نیز مواجه هستند. اغلب خانواده‌های ایرانی نسبت به حضور اجتماعی و سیاسی زنان نظر خوشی نداشته و بالطبع حمایت لازم رو ندارند، این محدودیت در استان‌های کوچک بافرهنگ خاص ایلی، پررنگ‌تر است. به‌عنوان‌مثال در صحنه رقابت‌های انتخاباتی، زنان همیشه در موقعیت‌های نابرابر نسبت به مردان قرار داشته‌اند، چه ازنظر استطاعت مالی، نوع تبلیغات، لابی‌گری‌های معمول و حتی اعتماد جامعه نسبت به توانمندی زنان کمتر از مردان است.
این محدودیت‌ها، فشارها و ناامنی‌ها در سال‌های پس از انقلاب همیشه وجود داشته، فقط شدت و ضعف آن در دولت‌های مختلف، متفاوت بوده است، به‌عنوان‌مثال در دولت اصلاحات و اعتدال، فضا برای حضور زنان اندکی بازتر و در سایر دولت‌ها، فضا بسته‌تر و محدودتر بوده است. مخلص کلام این‌که: فعالیت سیاسی خصوصاً از نوع حزبی و تشکیلاتی آن، قطعاً برای زنان هزینه‌های اجتماعی، خانوادگی، شغلی و ... به همراه دارد و این نکته از مهم‌ترین عوامل بی‌رغبتی زنان به کنشگری سیاسی در جامعه امروز ایران است.
نگاه دولت مستقر را به مسائل زنان چگونه می‌بینید؟
نگاه دولت مستقر به زنان سنتی، بسته و حتی ابزاری (البته آن‌هم از نوع سنتی) است. عدم استفاده از زنان در سطوح عالی مدیریتی مانند معاونت‌های ریاست‌جمهوری، وزارت، معاونت وزارتخانه‌ها و حتی کمتر شدن حضور زنان در بعضی از این جایگاه‌ها نسبت به دولت‌های پیشین و جابه‌جایی آن‌ها با مردان (مانند معاونت ریاست‌جمهوری در حفاظت محیط‌زیست و معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری) نشانگر رویکرد خاص دولت مستقر نسبت به حضور زنان و ادامه همان سیاست خانه‌نشین کردن زنان و محدود کردن آن‌ها به ایفای نقش خانه‌داری و مادری است، سیاستی که گاهی شاهد ابراز آن از طرف بعضی از نمایندگان زن مجلس فعلی هستیم!
وضعیت زنان در حزب چگونه است؟
در حزب زنان فعال و توانمندی حضور دارند آنان در حزب همانند آقایان فعال و پویا هستند و در حوزه‌های حزبی سامان‌دهی شده‌اند و در حال دیدن آموزش‌های حزبی هستند. برخی ازجمله خانم‌ها رحیمی و قدم به‌عنوان هیئت دبیران مشغول فعالیت هستند که کار آموزش به اعضای حزب را نیز بر عهده دارند.
در کنگره اخیر از تعداد 21 نفر عضو اصلی شورای مرکزی 4 نفر از خانم‌ها به‌عنوان عضو اصلی و یک نفر عضو علی‌البدل انتخاب شدند و همچنین یک نفر به‌عنوان بازرس اصلی و یک نفر بازرس علی‌البدل انتخاب شدند. انتظار می‌رود در کنگره‌های بعدازاین، تعداد بیشتری از خانم‌های عضو حزب به شورای مرکزی و ارکان راه پیدا کنند. همچنین زنان در رسانه‌های حزبی هم نقش فعالی بر عهده دارند.
برنامه‌های کمیته زنان برای سال 1401 چیست؟
اگر شرایط اجازه دهد و پاندمی کووید 19 روند کاهشی خود را داشته باشد امیدوار هستیم بتوانیم برنامه‌های زیر را عملیاتی نماییم:
.به‌روزرسانی و نهادینه‌سازی سند راهبردی زنان حزب
.نظارت و پیگیری حسن جذب، به‌کارگیری، ارتقا و توانمندسازی زنان در شعب و دفاتر سراسر کشور
.تهیه گزارش از وضعیت زنان دیگر احزاب کشور
.ارتباط با نهادهای صنفی و سمن‌های زنان
.بررسی و اولویت‌بندی مسائل و مشکلات زنان بر اساس گستردگی جامعه درگیر با آن برای ارائه تصویر واقعی‌تر از مسائل همه زنان

 

برچسب ها حاما اراده ملت محبوبه آذر گشسب کمیته زنان

آخرین اخبار

بازگشائی دفتر مرکزی حزب اراده ملت ایران

دفتر مرکزی حزب اراده ملت ایران با حضور احمد حکیمی پور ریاست شورای مرکزی و افشین فرهانچی دبیرکل حزب در دهه پایانی اردیبهشت ماه افتتاح می‌شود.

حضور طولانی مدت افراد در مسئولیت ها کار درستی نیست

رئیس شورای مرکزی حزب اراده ملت از انتخاب دبیرکل جدید حزب متبوعش خبر داد و گفت: دیگر تمایلی برای پذیرش این سِمت نداشتم.

افشین فرهانچی دبیرکل حزب اراده ملت ایران شد

آخرین جلسه شورای مرکزی حزب اراده ملت ایران با حضور اکثریت اعضاء و ریاست دکتر احمد حکیمی پور برگزار شد.

افشین فرهانچی کیست؟

دبیرکل جدید حزب اراده ملت ایران متولد سال 1349 در شهر همدان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا است.

فصلنامه خاطرات سیاسی شماره 23منتشر شد

پرونده اصلی این شماره به بررسی کتاب خاطرات مهندس پوری­ حسینی (آدم کسی نبودن!)، رئیس اسبق سازمان خصوصی­ سازی تخصیص یافته است.

کارآمدی مجلس را در گرو حضور شایستگان است

مجلس یازدهم در حالی به آخرین ماه های فعالیت خود نزدیک می شود که طی چهار سال گذشته در عمل به شعار های انتخاباتی نمایندگانش ناکام بود،

بیشتر آسیب های اجتماعی با فقر نسبت پیدا می کنند

چهل و پنج سال از پيروزی انقلاب می گذرد. اگر چه امروز کمتر از انگیزه های اقتصادی و نقش فقر اجتماعی در شکل گیری اعتراضات ...

رد صلاحیت یک عضو شورای مرکزی حزب اراده ملت ایران

به گزارش حاما نیوز  صلاحیت پیام فیض عضو شورای مرکزی حزب اراده ملت ایران و دبیر سیاسی و بین الملل روزنامه ستاره صبح برای کاندیداتوری در دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی توسط شورای نگهبان احراز نشد.

با کنار گذاشتن سلیقه ای افراد، انتخابات را درگیر حاشیه نکنید

بیشتر رد صلاحیت شدگان در ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس و خبرگان رهبری، از اردوگاه اصلاح طلبان و یا از طیف سیاسی میانه رو هستند و...

طبقه متوسط بزرگ نشان می دهد توزیع ثروت در یک کشور عادلانه است

وقتی دانش آموز بودم، کتاب های درسی چهره لطیفی از فقر نشانمان می داد. به ویژه در دروسی مثل تعلیمات دینی؛ تصویر قالب، همنشینی فقرا با اولیای خدا بود.

ویژه منتخبین حاما در شوراها و مجلس