0 151 شنبه 22 مهر 08:53 دسته مطلب :دسته نشریه کد مطلب : 6537
ویژه نامه

19 مهر 1402-71*

ویژه نامه "در باب حال و روز دانشگاه"

چون شهریور‌ماه در رسد، نم‌نمک نسیم بیداری از خواب تابستانی دانش آموزان و دانشجویان هم وزیدن می‌گیرد، همان‌سان که از عطش آسمان کاسته می‌شود و گه‌گاهی خنکایی به مشام می رسد.
کم سن و سال‌ترها در تکاپوی خرید کیف و کفش و لوازم التحریر، بزرگترها در تشویش انتخاب واحد و شهریه. کم کَمک شهریور رو به آخر می رود و نقطه‌ی آغاز درس نمایان می شود. گرچه همان کیف و کفش و قلم و مداد کوچکترها هم حالا برای خیلی ها به معضل و دغدغه تبدیل شده، مصائب دانشجویان و دانشگاهیان بسی بیشتر و پیشتر است. همیشه هم بوده امّا نمی توان کتمان کرد که امسال گونه ای دگر است.
چه به زعم مدافعان اوضاع جاری، هیاهوی رسانه ای باشد و چه به گمان اغلب دانشگاهیان، یک فاجعه، حتماً مسأله‌ای مهم است که چندین و چند استاد و دانشجو در ورود به دانشگاه و در  تحصیل و تلاش در آن دچار مشکل شوند. حتی اگر سخن مدافعان را بپذیریم، افت علمی خیل عظیم اساتید، خود مصیبتی‌ست. آنها که دلیل اخراج اساتید را افت و رکود علمی آنان می‌خوانند و نام اخراج را به “قطع همکاری” مبدّل می‌کنند، گویی با این پاسخ از چاله در آمده و در چاه می‌افتند! حالا باید پاسخ بدهند که چه کرده‌اند که اینک این‌همه افت و رکود داریم. از آن گذشته، چگونه است که همین اساتید راکد، مورد اقبال عمومند و مورد علاقه دانشجویان!؟
بنابراین بود که در ویژه‌نامه‌ای ضمیمه‌ی نشریه‌ی “اراده ملت”، به بهانه‌ی آغاز سال تحصیلی، به مسائل و مصائب دانشگاه بپردازیم. مشکل هم از همینجا شروع شد چون امسال حتّی آغاز سال تحصیلی دانشگاه هم دقیقاً معلوم نبود و چند بار تغییر کرد. حتّی زمزمه‌هایی مبنی بر آغاز کلاس‌ها بصورت مجازی نیز به گوش رسید.
تازه دانشجوها هم هنوز بلاتکلیفند  و قرار است پذیرفته‌شدگان از اواخر مهر درسشان را بی‌آغازند. به این ترتیب، تازه‌واردها بلاتکلیف، کهنه‌کارها مضطرب و زعما و اساتید در تقلا، سال تحصیلی شروع شد. حالا ما از کدام معضل باید می‌نوشتیم که ریشه‌ای تر و مبنایی تر باشد.
روزگاری، آسیب‌شناسی‌ها می شد که فلان رشته و بهمان شاخه‌ی دانشگاهی بازار کار ندارد و متناسب با جامعه نیست یا مواد درسی برخی رشته‌ها کارآمد نیست. اما حالا کار به آنجاها نمی‌رسد، مصائب بیشتر و پیشتر است و صعب‌تر. اصلاً نه استاد در جای خودش است نه دانشجو. نه این تکلیف خود را می‌داند و نه آن.
همه‌ی اینها در حالی‌ست که ما تجربه‌ی تأثیرات دانشگاه در انقلاب اسلامی  و انقلاب فرهنگی را در توشه داریم. قشر دانشگاهی که چنان در انقلاب مؤثر بوده و چنان بالا و پایین مناقشات انقلاب فرهنگی را به خود دیده که هنوز هم متصدیان آن انقلاب در تکاپوی توجیه یا تبرئه‌ی خود هستند، بازهم آرام نگرفته. هنوز و بعد از چند دهه، دانشگاه‌ها استقلال نیافته اند، نه از نظر مالی و نه حتی از نظر مدیریتی و حراستی.
پیداست که واکاوی منصفانه و عاقلانه‌ی مسائل دانشگاه، هم به آرامش نیازمند است و هم به مجال. حال که انبوه مسائل گرد آمده، آرامشی هم نیست، سخت‌ترین کار، سخن گفتن، نوشتن و تمهید و نقد عاقلانه امور است. در حد توان و بضاعت، به قدر امکان و وسع، در این ویژه‌نامه به مسأله‌ی دانشگاه پرداخته‌ایم. گرچه ناکافی، گرچه کم، اما “حرکت بیهوده به از خفتگی”.
در این مجموعه، به گفتگو با اساتید نشسته‌ایم و نقطه نظراتشان را جویا شده‌ایم. در باب دانشگاه و مقتضیاتش سخن گفته‌ایم و آنچه در زیست‌بوم ما می‌گذرد را با تجربیات فرنگی، کنار هم نهاده‌ایم. برای گشودن راهِ مداقه‌ی بیشتر، فیلم و کتاب معرفی کرده‌ایم و از تراوشات ذهنی نو قلمهایی که همین امروز و فردا دانشگاهی خواهند شد آثاری آورده‌ایم.
این کوشش خُرد، نه اولین، نه آخرین، نه جامع و نه کافیست، امّا هست و خرده‌ای ست از هزاران. دفتری‌ست از هفتاد من کاغذ، تا دفاتر دیگر را دیگران پیگیرند، در مجالی دیگر.

 

فایل پی دی اف (PDF) نشریه را میتوانید از آدرس زیر دریافت نمائید:

ویژه‌نامه شماره 5: در باب حال و روز دانشگاه (ضمیمه نشریه شماره 71)
 

برچسب ها

آخرین اخبار

نگرانی فعالان اقتصادی از پیش نویس لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم

اراده ملت، حسن غلامی: لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم که به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی در جلسه 28/3/1402 هیئت وزیران به تصویب رسیده بود، طی نامه شماره 147041 مورخ 1402/08/17 برای طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال شد.

کشور شاهد هولوکاست مدیریتی و قتل عام تجربه است

اراده ملت، فائزه صدر: رد صلاحیت نامزد های نمایندگی مجلس که در هر دوره از انتخابات، نامزد های اصلاح طلب را نشانه می گرفت، این بار به طیف اصولگرا رسیده و در این دوره بسیاری از منتسبان به این نگاه سیاسی، موفق به اخذ تایید هیات اجرایی وزارت کشور نشدند. رد صلاحیت نامزد ها در این دوره گسترده بود و حتی چند نفر از نمایندگان فعلی مجلس را نیز شامل شد.

سهمیه‌ها جز ایجاد نفرت نسبت به نیروهای ایثارگر جنگ ...

اراده ملت، فاطمه قدم: این روزها هر یک از موافقین و مخالفین وضع موجود اعم از سیاسیون، فمنیست ها، جامعه شناسان و ...

علم موضع گیری سیاسی ندارد

اراده ملت، فائزه صدر: بدنه علمی کشور روزهای سختی را پشت سر می گذارد. از انتشار اخباری مبنی بر اخراج اساتیدی که با جامعه همراهی دارند و جذب 15 هزار نفر هیات علمی همسو با نگاه سیاسی حاکم ...

فصلنامه خاطرات سیاسی شماره 21

فصلنامه خاطرات سیاسی شماره 21(تابستان1402) منتشر شد

اصلاحات به رشد و توسعه در کشور نظم داد دست دادن با رهبران آفریقایی چیزی به ما اضافه نمی‌کند

مجبوریم واقعیت را بنویسیم درحالی‌که حقیقت، چیز دیگریست.

جریان اصلاحات باید با کاندیدای خودش وارد شود

25 تیرماه خبرگزاری ایلنا مصاحبه‌ای با احمد حکیمی‌پور دبیرکل حزب اراده ملت ایران انجام داد که بنا به اهمیت آن، تصمیم گرفتیم که آن را در نشریه اراده ملت بازنشر می‌نماییم. این مصاحبه در دو قسمت تنظیم شده‌است.

پشت پرده توافق ایران و عربستان

چرا دموکراسی در خاورمیانه پا نمی‌گیرد

دسته نشریه