0 203 شنبه 3 دی 08:59 دسته مطلب :دسته تیتر اصلی کد مطلب : 4433
کسی معترضان را گول نزده؛ عاقل و بالغ هستند، می‌دانند چه می‌خواهند / حاکمیت، آنان را آدم حساب کند

کسی معترضان را گول نزده؛ عاقل و بالغ هستند، می‌دانند چه می‌خواهند / حاکمیت، آنان را آدم حساب کند

دبیرکل حزب اراده ملت گفت: ایران اولین و آخرین کشوری نیست که مردم آن خواسته‌هایی دارند لذا حکومت باید رفتار سایر کشورها را در برخورد با معترضان مشاهده کند و ببیند که آنها چگونه از راه‌های مسالمت‌ آمیز و کم‌ هزینه اعتراضات را رفع و رجوع می‌کنند.

هفته گذشته سایت خبری منیبان مصاحبه ای با دبیرکل حزب آقای احمد حکیمی پور انجام داد. با توجه به اهمیت این مصاحبه بازنشر آنرا در سایت رسمی حزب نیز درج مینمائیم. لینک اصلی مصاحبه در انتهای مطلب وجود دارد.

احمد حکیمی‌ پور، دبیرکل حزب اراده ملت، در واکنش به اظهارات رئیسی مبنی بر اینکه «صدای معترضان را می‌شنویم» و اینکه آیا نشانه‌ای از اصلاحات مشاهده می‌شود؟ گفت: جهت‌گیری‌ها نشانی از بهبود شرایط ندارد. کما اینکه تورم، افزایش قیمت ارز و سکه کماکان وجود دارد. لذا نشانه‌ای از شنیده شدن صدای معترضان در قوه مجریه و قوه مقننه مشاهده نمی‌شود. حتی در قوه قضائیه هم نشانه‌هایی از شنیده شدن صدای معترضان مشاهده نمی‌شود البته تلاش‌هایی در این قوه صورت می‌گیرد و تخفیف‌هایی در مجازات بازداشت شدگان اعمال می‌شود در مجموع انتظارات معترضان برآورده نشده است.

او در پاسخ به اینکه بنابراین رئیسی در عمل صدای معترضان را نشنید، افزود: اعتراضات درباره کلیت بود و رئیسی یکی از ارکان مجموعه نظام است. در حقیقت درخواست معترضان اصلاحات ساختاری است که قوه مجریه هم یکی از آنها است لذا بحث یک قوه نیست.

حکیمی‌پور در ادامه تصریح کرد: نکته قابل توجه درباره رئیسی این است که او هم کم مانده مانند روسای جمهور قبلی بگوید من کاره‌ای نیستم.

این چهره اصلاح‌طلب در واکنش به اینکه بعد از اعتراضات سیاست‌های دولت منعطف‌تر شد یا خیر اظهار کرد: باید نشانه‌های روشنی درباره سیاست‌های دولت مشاهده شود. تا زمانی که تفکر این باشد اعتراضات از بیرون هدایت می‌شود و کسانی که اعتراض می‌کنند فریب خورده هستند و راه هر گونه مصالحه و انعطافی بسته است. اینکه هر گونه اعتراضی را به بیرون گره بزنند، مجموعه داخلی را بری از مشکلات بدانند و تحلیل کنند که اعتراضات به دلیل ترس بیرونی‌ها از موفقیت‌های حکومت است خروجی مناسبی نخواهد داشت.

حکیمی‌پور ادامه داد: واقعیت امر این است که تحلیل و تبیین غیر واقع‌ بینانه نتایج غیر واقع ‌‎بینانه دارد. در هر صورت باید این نکته پذیرفته شود کسانی که اعتراض دارند خواسته‌های واقعی دارند، عاقل و بالغ هستند، کسی آنها را گول نزده و در مجموع می‌دانند که چه می‌خواهند. حکومت باید برای معترضین شخصیت قائل شود و به قول قدیمی‌ها آدم را آدم حساب کند و بعد به این فکر کند که چگونه می‌تواند خواسته‌های معترضان را برآورده کند.

او با تاکید بر شنیده شدن صدای معترضان توسط حکومت اظهار کرد: نکته دیگر این است که ایران اولین و آخرین کشوری نیست که مردم آن خواسته‌هایی دارند لذا حکومت باید رفتار سایر کشورها را در برخورد با معترضان مشاهده کند و ببیند که آنها چگونه از راه‌های مسالمت‌ آمیز و کم‌ هزینه اعتراضات را رفع و رجوع می‌کنند.

حکیمی‌پور همچنین متذکر شد: البته راه روشن است و مورد عجیبی نیست که فکر بکری برای آن صورت بگیرد. به نظر می‌رسد که اگر حکومت در حل صورت مسئله به فهم مشترک برسد مسئله قابل حل خواهد بود.

دبیرکل حزب اراده ملت درباره اینکه بسیاری بر این باورند که اصلاح‌طلبان در برخورد با اعتراضات اخیر سکوت کردند افزود: اصلاح‌طلبان از نظر جریانی یعنی در قالب شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان از نظر حزبی و هم از موضع فردی هر چه به فکرشان رسیده را بیان کردند و واقعاً حرفی باقی نمانده است. شرایط فعلی کشور به صورتی است که هر حرفی اصلاح‌طلبان بزنند یک طرف به آنها می‌گوید جاسوس هستید، طرف دیگر هم می‌گوید خائن، به این معنی که بیرونی‌ها به اصلاح‌‍طلبان می‌گویند خائن و داخلی‌ها می‌گویند جاسوس. در این میان نکته قابل توجه این است که فضای کشور قطبی شده و وقتی فضا قطبی می‌شود حرف اصلاح‌طلبانه شنیده نمی‌شود.

حکیمی‌پور همچنین اظهار کرد: در مجموع باید رویه‌ها اصلاح شود. به عنوان مثال به تازگی در نشست شفافیت در قوه قضائیه اعلام شده که همه نامه‌ها و مکاتبات سازمان بازرسی نباید محرمانه باشد و همه باید بدانند که چه خبر است و در سازمان بازرسی نباید امر محرمانه داشته باشیم. بنده آن زمان عضو شورای شهر تهران بودم و قاعدتاً نباید موردی که به شهرداری مربوط است از عضو شورا پنهان بماند، قضیه املاک نجومی را پیگیری کردم و از طریق یک خبرنگار هم دنبال شد، در حالی که هیچ نامه محرمانه‌ای نبود اما ببینید چه بر سر ما آوردند یعنی اصل موضوع رها شد و گفتند نامه محرمانه افشا شده و اتهام اقدام علیه امنیت ملی به ما زدند.

او خاطرنشان کرد: وقتی خبرنگاری، نماینده‌ای یا عضو شورای شهری می‌خواهد بر روی قضیه‌ای که مربوط به حقوق مردم است پیگیری کند اصل موضوع را رها می‌کنند و می‌گویند چرا نامه محرمانه منتشر شده است در صورتی که دزدی و اجحاف در حق مردم و بیت‌المال صورت گرفته است.

حکیمی‌پور با تاکید بر اینکه برای حل مسائل ابتدا باید خود مسئله فهمیده شود، تصریح کرد: نکته مهم این است که صورت مسئله در ایران گم می‌شود. خود مسئله رها می‌شود و بعد آن را تبدیل به موضوع امنیتی و اقدام علیه امنیت ملی قلمداد می‌کنند. بحث بنده این است که حاکمیت در فهم موضوع و تبیین مسئله مسیر را اشتباه می‌رود در این شرایط راه‌حل‌ها هم مناسب نخواهند بود. اصلاح‌طلبان چه باید بگویند که نگفتند، چه اقدامی باید انجام بدهند که ندادند. مسیر اصلاح‌طلبی که مسیر رادیکال نیست، اصلاح‌طلب که نمی‌تواند کوکتل مولوتف بسازد یا به خیابان برود و شعارهای رادیکال بدهد، روش اصلاح‌طلبی روشن است. در حقیقت روش اصلاح کشور و رفع مشکلات با کمترین هزینه است که در این شرایط اگر حکومت راه را بر روی اصلاح‌طلبان ببندد و هم ایرانی‌های خارج از کشور مسیر را تخریب کنند، اصلاح‌ طلبی چه اقدامی انجام بدهد؟ اصلاح‌ طلب که به دنبال قدرت و منسب نیست که بخواهد کلاهی از این نمد درست کند بلکه اصلاح‌طلبان دلسوز کشور هستند.

دبیرکل حزب اراده ملت با تاکید بر اینکه بنابراین گوش شنوایی برای شنیدن صدای اصلاح‌ طلبان وجود ندارد، خاطرنشان کرد: در فضای رادیکال صحبت‌های اصلاح‌ طلبی شنیده نمی‌شود. البته تنها بحث الان نیست بلکه در همه ادوار تاریخ به این ترتیب بود که در فضای تند راه‌حل‌های میانه و مصلحانه به حاشیه می‌رود و گوش شنوایی برای آن نیست.

حکیمی‌پور در پایان در پاسخ به اینکه در شرایط فعلی اصلاح‌طلبان ناامید شدند یا خیر، یادآور شد: خیر اصلاح‌طلبان ناامید نشدند چراکه صبر و استمرار لازمه اصلاح‌طلبی است. اصلاح‌طلبان روش خاص خود را دارند که در همه دنیا آزموده شده است.

 

لینک خبر در سایت منیبان:

https://www.moniban.news/fa/tiny/news-127843

برچسب ها حاما اراده ملت احزاب معترضان

آخرین اخبار

در نبود سیاستمداران و احزاب واقعی باندهای قدرت و گروه های ذی نفوذ چرخه سیاست، قدرت و اقتصاد را در دست می گیرند

به عنوان یک فعال سیاسی و حزبی تحولات و اتفاقات مهم سیاسی سال ۱۴۰۱ کدامند؟

فصلنامه خاطرات سیاسی شماره 19

فصلنامه خاطرات سیاسی شماره 19 (زمستان1401) منتشر شد

وظیفه حکومت ها حفظ امنیت اجتماعی است

مسمومیت دانش آموزان باعث سلب اعتماد عمومی و برهم خوردن امنیت روانی و اجتماعی شهروندان شده است

اجرایی شدن توافق ایران و چین برنامه ریزی غرب را به هم می زند

اراده ملت، فائزه صدر: سفر رئیس جمهور ایران به چین در میانه تنش پکن و واشنگتن انجام گرفت. اگرچه این سفر برای ایران در راستای تقویت روابط اش با کشوری دوست تعریف می شود اما از نگاه میزبان می توان به انگیزه های دیگر چین از این دعوت اشاره کرد. رابطه با چین شاهرگ حیاتی اقتصاد جمهوری اسلامی است

پکن نشان داد شراکت راهبردی با جمهوری اسلامی برایش اهمیت دارد

اراده ملت، فائزه صدر: در هفته ای که گذشت رئیس جمهور در راس هیاتی بلند پایه عازم پکن شد. تبلیغات فراوان رسانه های داخلی از روزها پیش از این سفر آغاز شد و همواره تاکید بر این بود که این سفر رسمی به دعوت رییس جمهور چین انجام شده است.

ورزشکاران همیشه در کنار مردم بوده‌اند

این هفته پای صحبت آقای علیرضا برزوئی مقدم عضو با سابقه حزب اراده ملت ایران و یکی از سه بازرس اصلی شورای مرکزی نشستیم. ایشان سالهاست در کانون هواداران باشگاه استقلال نقش مدیریتی دارند. علاوه بر این سابقه و تجربیات گسترده ای نیز در مبارزات سیاسی و حزبی دارند.

بیانیه دفتر سیاسی حزب اراده ملت ایران در خصوص وقایع اخیر کشور

این روزها آنچه در حوزه عمومی به عنوان رابطه بین جامعه و حاکمیت می‌گذرد نشان دهنده وخیم تر شدن شرایط و افزایش گسترده  و عمیق تر شدن بحرانهای کشور است، وضعیت نابسامان اقتصادی و ناکارآمدی دولت در سامان آن، تحولات سریع و عمیق اجتماعی و بحرانهای ناشی از آن ...

اقتصاد کشور در برابر هزینه نزاع‌های جمهوری اسلامی ناتوان است / حادثه اصفهان در برابر عملیات زلزله برانگیز فلسطینیان همچون یک خراش بود

 بعد از پیروزی انقلاب، جمهوری اسلامی از آغاز راه خود به اسرائیل اعلان جنگ داد و هدف خود را در نابودی اسرائیل تعریف کرد و در آشکار و نهان روی این هدف تأکید کرده است.

مشکلات به حدی است که به‌عنوان مسئول اتحادیه، از صنف ام بیزارم!

اراده ملت، فائزه صدر: تنش‌هایی که طی یک دهه اخیر با کمبود مرغ یا گران شدن این کالا در بازار رخ داد، نشان داد این منبع پروتئینی در امنیت غذایی، آرامش جامعه و تنظیم بازار نقش مهمی ایفا می‌کند. زنجیره تولید و توزیع و تأمین مرغ مشاغل زیادی را در خود جا داده است.

مسئولیت‌پذیری، بزرگ‌ترین ارمغان احزاب

اراده ملت، فائزه صدر:  یکی از آرزوهای نخبگآن‌که به‌عنوان نیاز کشور از آن صحبت می‌کنند، تشکیل نظام حزبی در ایران است

دسته تیتر اصلی