0 261 دوشنبه 22 اسفند 11:47 دسته مطلب :دسته تیتر اصلی کد مطلب : 5471
ورزشکاران همیشه در کنار مردم بوده‌اند

مصاحبه با علیرضا برزوئی مقدم بازرس اصلی حزب اراده ملت ایران

ورزشکاران همیشه در کنار مردم بوده‌اند

ایشان سالهاست در کانون هواداران باشگاه استقلال نقش مدیریتی دارند. علاوه بر این سابقه و تجربیات گسترده ای نیز در مبارزات سیاسی و حزبی دارند.

جناب برزویی‌مقدم، ممنون از وقتی که به ما اختصاص داده‌اید. شما سال‌ها است که در قالب کانون هواداران استقلال هم با ورزشکاران و هم با طرفداران ایشان ارتباط نزدیک داشته‌اید. در اعتراضات فصل پاییز نقش ورزشکاران برجسته بود، علت این موضوع را چه می‌دانید؟ آیا این حضور مقطعی را مثبت ارزیابی می‌کنید؟
اگر تاریخ چندسالۀ ایران را مطالعه بفرمایید، با نام پهلوانانی چون پوریای ولی یا مرحوم تختی مواجه می‌شوید که همیشه در کنار مردم بودند و در جامعه با فقر، تبعیض و ناعدالتی مبارزه می‌کردند. ورزشکاران در سال‌های اخیر، در مسائلی که برای مردم پیش آمده، از قبیل سیل و زلزله، در کنار مردم بودند. بزرگ‌مرد فوتبال ایران، آقای دایی، در این‌گونه امور همیشه پیش‌قدم بوده‌اند و در این مسیر همواره متحمل هزینه شده‌اند. در زلزلۀ بوئین‌زهرا، مرحوم تختی در بازار و بین اصناف می‌گشتند و کمک‌های مالی جمع‌آوری می‌کردند. جهان پهلوان تختی شخصاً این کمک‌ها را به منطقه برد و بین زلزله‌زدگان پخش کرد. 
ورزشکاران در همین کوچه پس‌کوچه‌ها و محلات رشد و نمو کرده‌اند. اکثریت ایشان از طبقات متوسط و پایین جامعه هستند و مشکلات جامعه را و خصوصاً جوانان را خیلی خوب می‌دانند. درست است که حالا در سطح جامعه مشهور شده‌اند و ممکن است بعضی‌هایشان درآمد خوبی هم داشته باشند، اما خیلی خوب درد مردم را می‌فهمند. لذا آن‌ها همیشه همراه مردم می‌مانند و در سختی‌ها و خوشی‌ها همراه مردمشان هستند. 
اینکه می‌بینیم ورزشکاران در کنار مردم هستند و خواسته‌ها و مطالبات ایشان را همراه با آن‌ها دنبال می‌کنند چیز عجیبی نیست. این مسئله سابقۀ طولانی دارد و خیلی مسئلۀ عادی‌ای است. ورزشکاران از دل مردم بیرون آمده‌اند و طبیعی است که در چنین مواقعی با مردم همراه باشند. حضورهایی این‌چنینی مقطعی نبوده است ولی بروز و انعکاس آن در این مقطع بیشتر شده است. 

شما تجربیات سیاسی و اجتماعی گسترده‌ای دارید، با توجه به این سابقه پیش‌بینی شما از آینده چیست؟
به یاد می‌آورم که چند سال پیش در جلسه‌ای حضور داشتم و در آن صحبت از مسائل روز و پیش‌بینی آینده بود. من در آن جلسه عرض کردم که یک تحول اساسی باید در ایران رخ دهد. حال اگر دولت‌مردان، خودشان پیش‌قدم شوند و این تحول را رقم زنند، به این معنی که قانون اساسی را که بیش‌از چهل سال از عمر آن می‌گذرد و چندین نسل آن را تجربه کرده‌اند، مورد بازبینی و تغییر قرار دهند که بسیار خوب است، وگرنه مردم خود نسبت‌به این تغییر اقدام می‌کنند. 
در پاییز 1401، تاریخ ما یک ورق جدیدی را رقم زد و می‌توان این‌گونه گفت که قبل‌از درگذشت مهسا امینی و بعد از آن، شرایط کاملاً فرق کرده است و به هیچ عنوان شرایط کشور به قبل‌از پاییز 1401 بازنمی‌گردد. 
این مسئله نشئت گرفته از این است که نیاز جوانان امروز با جوانان 40 سال پیش فرق کرده و این نیاز باید محترم شمرده شود، وگرنه کار مملکت به سامان نخواهد رسید. 
تغییر قانون اساسی احتیاج به کار کارشناسی و آسیب‌شناسی دارد تا ببینیم کجای قانون باید تغییر کند و اگر دولت‌مردان ما امروز این کار را نکنند فردا خیلی دیر است. موقعیت فعلی بسیار حساس است و با این شیوۀ گرفتن و زندانی کردن و حکم دادن مشکل حل نمی‌شود. چند روز پیش شنیدیم که برای ورزشکار جوان، کنعانی‌زادگان، حکم صادر کرده‌اند و جریمه‌اش کرده‌اند که باید به زلزله‌زدگان خوی جریمه بپردازد.
این حمایت ایرانیان خارج کشور از اعتراضات جوانان و اتحادشان، بخشی هم ناشی از تغییر ذائقۀ نسل‌هاست و امری کم‌سابقه است. این‌ها ازجمله پیام‌ها و هشدارهایی است که به حکومت داده می‌شود و لازم است جدی گرفته شود. متأسفانه در داخل شاهد اقدامات مؤثری نیستیم. تهدید و ارعاب جوانان هیچ مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه لازم است پای صحبت آن‌ها نشست و حرف‌هایشان را گوش کرد و برای حل مشکلات و خواسته‌های ایشان کاری کرد. 
ما امروز از نظر اقتصادی، سیاسی و اجتماعی به بن‌بست‌ها و ناکامی‌هایی رسیده‌ایم. نمی‌دانم آقایان افق و دیدگاهی برای آیندۀ ایران دارند یا نه؟ ولی بنده با این نحوۀ مدیریت، هیچ امید و آینده‌ای برای ایران متصور نیستم. امروز دلار به مرز 50 هزار تومان نزدیک می‌شود، درحالی‌که در زمان تحویل دولت به ابراهیم رئیسی، دلار 28 هزار تومان بود. یعنی در یک بازۀ زمانی خیلی کوتاه ارزش پول ملی نصف شده است. جامعه تحمل تورم بیشتر را ندارد و لازم است هرچه سریع‌تر برای این مسائل چاره‌اندیشی شود. 

حمید سپهری

برچسب ها حاما اراده ملت احزاب

آخرین اخبار

نگرانی فعالان اقتصادی از پیش نویس لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم

اراده ملت، حسن غلامی: لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم که به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی در جلسه 28/3/1402 هیئت وزیران به تصویب رسیده بود، طی نامه شماره 147041 مورخ 1402/08/17 برای طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال شد.

کشور شاهد هولوکاست مدیریتی و قتل عام تجربه است

اراده ملت، فائزه صدر: رد صلاحیت نامزد های نمایندگی مجلس که در هر دوره از انتخابات، نامزد های اصلاح طلب را نشانه می گرفت، این بار به طیف اصولگرا رسیده و در این دوره بسیاری از منتسبان به این نگاه سیاسی، موفق به اخذ تایید هیات اجرایی وزارت کشور نشدند. رد صلاحیت نامزد ها در این دوره گسترده بود و حتی چند نفر از نمایندگان فعلی مجلس را نیز شامل شد.

سهمیه‌ها جز ایجاد نفرت نسبت به نیروهای ایثارگر جنگ ...

اراده ملت، فاطمه قدم: این روزها هر یک از موافقین و مخالفین وضع موجود اعم از سیاسیون، فمنیست ها، جامعه شناسان و ...

علم موضع گیری سیاسی ندارد

اراده ملت، فائزه صدر: بدنه علمی کشور روزهای سختی را پشت سر می گذارد. از انتشار اخباری مبنی بر اخراج اساتیدی که با جامعه همراهی دارند و جذب 15 هزار نفر هیات علمی همسو با نگاه سیاسی حاکم ...

فصلنامه خاطرات سیاسی شماره 21

فصلنامه خاطرات سیاسی شماره 21(تابستان1402) منتشر شد

اصلاحات به رشد و توسعه در کشور نظم داد دست دادن با رهبران آفریقایی چیزی به ما اضافه نمی‌کند

مجبوریم واقعیت را بنویسیم درحالی‌که حقیقت، چیز دیگریست.

جریان اصلاحات باید با کاندیدای خودش وارد شود

25 تیرماه خبرگزاری ایلنا مصاحبه‌ای با احمد حکیمی‌پور دبیرکل حزب اراده ملت ایران انجام داد که بنا به اهمیت آن، تصمیم گرفتیم که آن را در نشریه اراده ملت بازنشر می‌نماییم. این مصاحبه در دو قسمت تنظیم شده‌است.

پشت پرده توافق ایران و عربستان

چرا دموکراسی در خاورمیانه پا نمی‌گیرد

دسته تیتر اصلی