0 145 چهارشنبه 30 شهریور 12:04 دسته مطلب :دسته اخبار حاما کد مطلب : 3374
شورا ها روحیه کار تیمی ندارند

عبدالله تقی پور، عضو شورای پنجم شهر تبریز در گفت‌وگو با اراده ملت عنوان کرد:

شورا ها روحیه کار تیمی ندارند

امروزه نقش شوراها در نظارت بر عملکرد شهرداری تعریف می‌شود. درحالی‌که شورا پارلمانی محلی معرفی‌شده بود که وظیفه قانون‌گذاری و نظارت بر عملکرد شهرداری و سایر ادارات خدمت رسان در شهرها را برعهده داشت.

با توجه به تجربه حضور در شورای پنجم شهر تبریز، ارزیابی شما از عملکرد مجموعه شورای شهر چیست؟
امروزه نقش شوراها در نظارت بر عملکرد شهرداری تعریف می‌شود. درحالی‌که شورا پارلمانی محلی معرفی‌شده بود که وظیفه قانون‌گذاری و نظارت بر عملکرد شهرداری و سایر ادارات خدمت رسان در شهرها را برعهده داشت.
متاسفانه هر سال که شوراها پیش رفتند، نظارت بر عملکرد شهرداری به دخالت در امور اجرایی شهرداری تبدیل شد و شورا عموم وظایف خود در قبال شهر را تنها به دخالت در امور اجرایی شهرداری معطوف کرد.
در صورتی که با توجه به وظایفی که در قانون برای شوراها پیش‌بینی‌شده بررسی مشکلات و نارسایی های موجود در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، ورزشی، عمرانی و خدماتی شهرها بر عهده نهاد شورا است.
اما شوراها در تمام شهرها تنها با شهرداری کار می کنند و اعضای شوراها با مدیران شهرداری رقابتی ناسالم دارند. شوراها صرفا وظایف خود را در حیطه شهرداری می‌بینند و باروحیه دخالت در کار شهردار که در هر دوره بیشتر برجسته می‌شود و تمام بخش‌های اجرایی را دربرمی گیرد، پیش می روند.
همین دخالت در تمام جنبه‌های امور اجرایی شهرداری یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در انحراف و فساد شهرداری و شورای شهر است.

بعد از اتمام دوره پنجم حتی برای انتخابات ثبت‌نام نکردید. چرا این‌همه از این مجموعه فاصله گرفتید؟
من دوران خدمتم را در شهرداری تبریز سپری کرده بودم و بعدازآن دوره بود که با حضور در لیست امید و با انتخاب مردم تبریز به شورای شهر راه پیدا کردم.
من قبل از ورود به شورا اهدافی داشتم و حیطه وظایفم را برای خودم تعریف کرده بودم. متاسفانه در چهار سال شورا نتوانستم در آن مسیر فعالیت کنم و متوجه شدم مسیر مسدود است. از این جهت انتخاب کردم تا در حوزه‌ای غیر از شورا به خدمت گذاری ادامه بدهم.
شورای پنجم شهر تبریز وزن سنگینی داشت. همکاران برجسته و شخصیت‌های ارزشمند و فرهیخته‌ای داشتیم. بدون اغراق دو دانشمند در جمع ما بود. ولی همین مجموعه موفقیت چندانی نداشت.
نارسایی ها در ساختار شورا و رابطه‌ای بین شورا و شهرداری که از اساس غلط تعریف‌شده و نواقص قانونی اجازه نمی‌داد اهداف محقق شوند
با این وجود موفقیت‌های نسبی شورای پنجم نسبت به دوره‌های قبل مدیون همدلی و حس انجام وظیفه ذاتی اعضا بود و عملاً دیدیم که در دوره بعدی تکرار نشد.
من احساس کردم مجموعه شورای شهر باعث تاخیر در بحث خدمات‌رسانی، اجرا و پیشبرد پروژه‌ها و تحقق اهداف شهرداری در حوزه مدیریتی شهری می‌شود.
به نظر من اهدافی که در شروع کار شوراها مد نظر قانون‌گذار بود آن چنان که باید و شاید محقق نشده، ما هم به اهداف مد نظر نزدیک هم نشدیم. متاسفانه باید قبول کرد که شهرداری پیش از این موفق‌تر، سالم تر و سریع‌تر به وظایف خود عمل می‌کرد.

به نظر شما دلایل عدم موفقیت شوراها چیست؟ چرا منتخبین شهر در عمل به وظایف خود موفق نمی‌شوند؟
تجربه من می‌گوید شورا نمی تواند در ایران موفق شود. دلایل متعدد است. نبود فرهنگ کار تیمی و وجود نواقص قانونی را باید برشمرد. شوراها روحیه کار تیمی ندارند. نقص عدم وجود ناظر برای نهاد شوراها هم وجود دارد. شوراها عموما حسابرسی ندارد. این بخش از نگاه قانون‌گذار پنهان است.
مساله مهم بعدی انتخاب شهردار توسط شورا است. اگر شهردار به طور مستقیم و توسط مردم شهر انتخاب شود، چهار سال نگاه بالاسری و قیم مآبانه شورا به شهردار را نخواهیم داشت و لجبازی‌ها و اختلافات بعدی وجود ندارد. بعضا اختلافات شورا و شهردار شهر را قفل می‌کند.

گفتگو از: فائزه صدر
 

برچسب ها حاما اراده ملت عبدالله تقی پور

آخرین اخبار

حزب را در حزب الله محدود کرده اند

اراده ملت، فائزه صدر: یکی از کارکردهای مهم احزاب ایجاد پیوند های اجتماعی است. احزاب، انجمن ها و تشکل های مدنی با کارکردهایی که دارند

ریشه تقابل حاکمیت در برابر مردم از خود حق پنداری قدرت نشأت گرفته است

اراده ملت، فائزه صدر: مهدی باقری نماینده زنجان در مجلس شورای اسلامی اخیرا اعلام کرد:

لازم است کنش و واکنش‌های مابین حکومت و مردم در ریل و بستر آرام و کم تنش قرار گیرد

جناب آقای دکتر حکیمی پور، ممنون از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید. در مورد اعتراضات اخیر که بیش از چندین هفته است در کشور رخ‌داده است، تحلیل شما چیست؟

فریدون مجلسی، نویسنده و دیپلمات پیشین در گفت و گو با اراده ملت عنوان کرد:

این روزها در رسانه ملی شاهد انتشار تصاویر و فیلم‌هایی از تجمعات و تظاهرات حامیان حاکمیت هستیم.

تمام دانش‌های مورد نیاز برای رویارویی با جوانان در کارشناسان فقهی و نظامی جمع نشده است

بیش از یک ماه کشور شاهد وقایعی متفاوت بود که با عناوینی چون اعتراض، اغتشاش، ناآرامی، تجمع، جنبش یا شورش معرفی می‌شوند.

جنبش بدون خشونت راه بهتری برای رسیدن به اهداف است

پرسش و پاسخ با شمس افرازی زاده، رییس دفتر سیاسی حزب اراده ملت ایران

امروز وقت خواندن سرود سلام فرمانده نیست

اراده ملت، فائزه صدر: اعتراضات اجتماعی مردم ایران که در پی واکنش به مرگ مهسا امینی آغاز شده بود، سومین هفته خود را پشت سر گذاشت.

هواداران حکومت محدودیتی در برگزاری تجمعات ندارند

اراده ملت، فائزه صدر: هفته‌ها است تجمعات اعتراضی گسترده‌ای در سرتاسر کشور برپا می‌شود. سرکوب و برخورد نیروهای نظامی و انتظامی با معترضان نشان می‌دهد حاکمیت این اعتراضات را مشروع و قانونی نمی‌داند.

بیانیه سوم حزب در مورد حوادث و اعتراضات هفته‌های اخیر کشور منتشر شد.

در این بیانیه ضمن ارائه تحلیلی کوتاه و آسیب شناسانه از وضعیت کشور، راهکارهایی برای برون‌رفت از شرایط فعلی ارائه شده است.

هر کسی از ظن خود شد یار من

پرسش و پاسخ با افشین فرهانچی، قائم مقام دبیرکل حزب اراده ملت ایران

دسته اخبار حاما