0 101 دوشنبه 16 مرداد 09:27 دسته مطلب :دسته اخبار حاما کد مطلب : 5523
مجبوریم واقعیت را بنویسیم درحالی‌که حقیقت،  چیز دیگریست.

اکبر صمدی، نویسنده کتاب یک جرعه نور در گفت و گو با اراده ملت تشریح کرد:

مجبوریم واقعیت را بنویسیم درحالی‌که حقیقت، چیز دیگریست.

اراده ملت، زهرا کرد: اولین رمان انتشارات حزب اراده ملت ایران با نام یک جرعه نور در فروردین ماه امسال منتشر شد. انتشارات حزب اراده ملت در حال آماده سازی دومین و سومین رمان خود است. از اینرو مناسب دیدیم که با نویسنده اولین رمان انتشارات حاما گفتگوئی داشته باشیم. در ادامه خلاصه ای از این گفتگو را میخوانیم:

مصاحبه با اکبر صمدی نویسنده کتاب یک جرعه نور

آقای صمدی چندسال است که در حوزه ادبیات و نشر فعالیت می‌کنید؟
بنده از نسل دوم خرداد هستم. زمانی که "سلام" و"مبین" بود و در آنجا قلم می‌زدم. سال‌ها کار در نشریات مختلف محلی و کشوری را در سابقه‌ام به یاد دارم و این اواخر فعالیتم بیشتر در حوزه کتاب است.

آخرین کتابی که از شما به چاپ رسیده را، معرفی می‌کنید؟
کتاب یک جرعه نور، آخرین اثر من است که توسط انتشارات حاما منتشر و در نمایشگاه امسال عرضه شد. کتاب "یک مرد" را نیز از همین انتشارات زیر چاپ دارم که در سال ۹۵ یا ۹۶ طی ۶ روز نوشته‌ام. 

"یک" عنصر مشترک نام‌گذاری همه کتاب‌های شماست. دلیل خاصی دارد؟
بله؛ یک اتفاق، یک آسمان باران، یک خوشه نور، یک جرعه نور و یک مرد اسامی کتاب‌های من هستند و الزام وجود "یک" در نامگذاریش ان دلالت بر یکی بودن خداست. البته کتاب "یک دریا دل" هم در دست نوشتن دارم که بنا به دلایلی هنوز تمام نشده است.

چه دلایلی؟
 تفاوت بین "واقعیت" و "حقیقت"همواره مانعی برای تداوم این کتاب است. چرا که مجبوریم واقعیت را بنویسیم درحالی‌که حقیقت، چیز دیگریست. بنابراین با این شرایط فعلاً کتاب به اتمام نرسیده‌است.

آیا مشی سیاسی و یا جریان فکری خاصی پشت کتاب‌های شماست؟
خیر، بنده نان سیاست نخورده‌ام و علاقه‌ای هم به این کار ندارم. علی رغم اینکه هر دو کتاب یک جرعه نور و یک مرد نیز در کوران انقلاب رخ‌داده‌اند، اما شاکله اصلی داستان، کاملاً اجتماعی است.

همذات پنداری با ایده اصلی داستان، برای اکبر صمدی چگونه حاصل می‌شود؟
 از آنجایی که همذات پنداری با ایده اهمیت بسیار زیادی در پرورش داستان دارد، برای نیل به این هدف راهکارهای مختلفی وجود دارد. مثلاً در کتاب "یک خوشه نور" به‌مدت ۶ ماه با نابینایان زندگی کردم. 

و این امر مؤثر بود؟
بله قطعاً.

برچسب ها حاما اراده ملت احزاب اکبر صمدی یک جرعه نور

آخرین اخبار

سهمیه‌ها جز ایجاد نفرت نسبت به نیروهای ایثارگر جنگ ...

اراده ملت، فاطمه قدم: این روزها هر یک از موافقین و مخالفین وضع موجود اعم از سیاسیون، فمنیست ها، جامعه شناسان و ...

علم موضع گیری سیاسی ندارد

اراده ملت، فائزه صدر: بدنه علمی کشور روزهای سختی را پشت سر می گذارد. از انتشار اخباری مبنی بر اخراج اساتیدی که با جامعه همراهی دارند و جذب 15 هزار نفر هیات علمی همسو با نگاه سیاسی حاکم ...

فصلنامه خاطرات سیاسی شماره 21

فصلنامه خاطرات سیاسی شماره 21(تابستان1402) منتشر شد

اصلاحات به رشد و توسعه در کشور نظم داد دست دادن با رهبران آفریقایی چیزی به ما اضافه نمی‌کند

مجبوریم واقعیت را بنویسیم درحالی‌که حقیقت، چیز دیگریست.

جریان اصلاحات باید با کاندیدای خودش وارد شود

25 تیرماه خبرگزاری ایلنا مصاحبه‌ای با احمد حکیمی‌پور دبیرکل حزب اراده ملت ایران انجام داد که بنا به اهمیت آن، تصمیم گرفتیم که آن را در نشریه اراده ملت بازنشر می‌نماییم. این مصاحبه در دو قسمت تنظیم شده‌است.

پشت پرده توافق ایران و عربستان

چرا دموکراسی در خاورمیانه پا نمی‌گیرد

اعتقادی به کاندیدای پنهان و چراغ خاموش ندارم

ایلنا: با توجه به تغییرات صورت گرفته در جبهه اصلاحات، به نظر شما قرار است شکل جدیدی از فعالیت و ساماندهی را در این جبهه شاهد باشیم؟

حکمرانی حزبی مهم ترین مطالبه احزاب کشور است

فعالیت احزاب در ذیل حکمرانی حزبی قابل‌تحقق است. در واقع تا زمانی که ارتباط تعریف شده‌ای بین قانون احزاب و قانون انتخابات برقرار نشود، احزاب به معنای واقعی کلمه نخواهیم داشت.

دسته اخبار حاما