0 91 چهارشنبه 21 دی 05:51 دسته مطلب :دسته اخبار حاما کد مطلب : 4440
با تلاش تندرو ها، برجام از احیاپذیری عبور کرد

فریدون مجلسی، در گفت‌وگو بااراده ملت

با تلاش تندرو ها، برجام از احیاپذیری عبور کرد

حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در حاشیه نشستی که در اردن داشت با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کرد و موافقتشان را در مورد "برداشتن گام‌های نهایی توافق" در توییتی اعلام کرد.

اراده ملت، فائزه صدر: حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در حاشیه نشستی که در اردن داشت با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کرد و موافقتشان را در مورد "برداشتن گام‌های نهایی توافق" در توییتی اعلام کرد. جوزف بورل نیز در یادداشتی در ارتباط با سفرش نوشت: من به‌عنوان هماهنگ‌کننده، به کار در جهت اجرای برجام بر اساس نتایج مذاکرات وین ادامه می‌دهم. گمانه‌زنی‌ها در مورد شروع گفت‌وگوهای برجامی بین طرفین، وقتی جدی شد که رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور ایران هم اعلام کرد: ما هنوز به دیپلماسی اعتقاد داریم و معتقدیم که با وجود هر اتفاقی که در چند ماه گذشته افتاده است، همچنان بهترین راهکار برای اینکه ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند، توافق هسته‌ای است. ما آماده‌ایم که به این دیپلماسی ادامه دهیم. باتوجه‌به تجربه دور قبلی گفت‌وگوها به نظر نمی‌رسد توافقی که طرفین را راضی کند در دسترس باشد به‌ویژه که شرایط ایران از آخرین دور مذاکرات تاکنون تغییر کرده است. سؤال این است که تمایل طرفین برجام به شروع گفت‌وگوها باتوجه‌ به قابل‌پیش‌بینی بودن نتیجه با چه انگیزه‌ای انجام می‌شود. اراده ملت در گفت‌وگویی با فریدون مجلسی، دیپلمات پیشین و تحلیلگر سیاسی به بررسی این موضوع پرداخته که در ادامه می‌خوانید:

اظهارنظر اخیر وزیر امور خارجه و تنی چند از مقامات غربی گمانه‌زنی‌ها درباره ازسرگیری مذاکرات را تقویت می‌کند. آیا ایران خواهان توافق به هر قیمتی است یا همچنان شروط، توافق را غیرممکن خواهد کرد؟
این روزها لابه‌لای سخنان دولتمردان از موافقت با توافق، و استقبال از مذاکرات می‌شنویم. هم زمان می‌شنویم که رفتار غرب را در قبال توافق محکوم می‌کنند و آن را منصفانه نمی‌دانند. حرف از تمایل به گفت‌وگو و مذاکره زده می‌شود؛ ولی عمل، چیزی دیگری را نشان می‌دهد. رفتارها در مسیر تفاهم و توافق نیست. مشخص است که حاکمیت هنوز توافق با غرب را راهکاری اصولی برای حل مشکلات عدیده کشور نمی‌داند و همچنان نسبت به توافق با غرب، خوش‌بین نیست.
من معتقدم آقایانی که از آغاز با برجام مخالف بودند، آن‌قدر بر مسیر احیای برجام سنگ‌اندازی کرده‌اند که دیگر شرایط از احیاپذیری عبور کرده است. طیف حاکم بر ایران به بازگشت کشور در عرصه بین‌الملل و حضور متعارف ایران در جهان تمایل جدی نشان نمی‌دهد. حال چه این روند با توافق برجام حاصل شود و چه با هر تفاهم دیگری باشد، این طیف ثابت کرده مایل نیست ایران با جهان و به‌ویژه با غرب در ارتباط باشد.
آزموده را چند بار باید آزمود؟! این طیف تندرو در خصوص برجام، انگیزه‌های خود را بارها به نمایش گذاشته است. مخالفت آن‌ها با برجام ریشه‌دار است. چهاردهه، نوعی تمایل به انزوا و نزاع با باقی جهان در رفتارها و تصمیمات این گروه دیده شده است؛ ازاین‌رو باید در صحبت‌هایی که در مورد بازگشت به برجام و رفع موانع و برطرف‌کردن سو تفاهم‌ها صورت می‌گیرد، معنایی دیگر را جست‌وجو کرد.

دولت از خلال شروع مذاکراتی که توافقی به همراه ندارد، چه هدفی را دنبال می‌کند؟ انگیزه حاکمیت از ورود به جریان گفت‌وگوهای بی‌نتیجه چیست؟
دولت سعی دارد برای فرار از زیر بار مسئولیت، مشکلات فعلی کشور را بر دوش تحریم بار کند؛ ازاین‌رو حرکت ظاهری به سمت احیای برجام شیوه‌ای است تا به جامعه گفته شود دولت سعی خود را کرد؛ ولی در نهایت غرب و آمریکا مانع از احیای توافق شدند.
من بر این باور هستم که آقایان پای نظری که در خصوص جهان ‌بین الملل و غرب دارند، ایستاده‌اند و به هر قیمتی مقاومت خواهند کرد ولو که سال‌ها است از کشور و ملت هزینه می‌کنند تا دنیا خود را با این طیف تندرو تطبیق دهد.
منطق جهان این است که ایران کشوری در میان دویست کشور دیگر جهان است که یک درصد جمعیت و یک درصد خاک جهان را در اختیار دارد و برای توسعه امکاناتی بیش از امکانات یک‌درصدی داشته ولی نخواسته از آن ظرفیت‌ها استفاده کند. دنیا خود را با این یک درصد تطبیق نخواهد داد؛ بلکه ایران به تطبیق با دنیا نیاز دارد. منطق گفت‌وگوی ایران و جهان این است.
ایران طی این سال‌ها صدها میلیارد دلار زیان‌دیده است که هیچ غارتگر و استعمارگری نمی‌توانست چنین صدمه‌ای به کشور بزند. اما لجاجت طیفی تندرو و اختلافات جناح‌های داخلی ایران را متحمل چنین زیانی کرد.
کشور جز چند گروه متحد مثل حماس و حزب‌الله و گروه حاکم بر یمن جنوبی، دولت حامی ندارد؛ ازاین‌رو ورود ایران به مسیر داشتن روابط متعارف با دنیا با ناهمواری‌ها و پیچیدگی‌هایی همراه است.
اگر اقتصاد کشور با مشکل عدم دسترسی به مبادلات بین‌المللی روبرو است و شهروند ایرانی نسبت به کاسته‌شدن ارزش پاسپورتش گله‌مند است، اینها مواردی نیست که برای تندروها قابل‌درک باشد.
اِف اِی تی اف به معنی دستورالعمل‌هایی در بانکداری بین‌المللی که کشورها را از تراکنش‌های حامی تروریست منع می‌کند و سال‌ها است توسط کشورهای دنیا پذیرفته شده است و کشورها خود را با این قوانین مترقی وفق می‌دهند در ایران مغفول مانده است و جمهوری اسلامی هرگز زیر بار پذیرش چنین پروتکل‌های اصولی نرفته است. 
با چنین روحیه‌ای ایران چگونه ادعا می‌کند که می‌خواهد به برجام بپیوندد؟ زیرا معنای پذیرش برجام، پذیرش پروتکل‌های بین‌المللی خاصی است که روحیه جمهوری اسلامی ایران نشان داده رابطه خوبی با انضباط بین‌المللی ندارد. سوابقی که از ایران می‌بینیم من را در پذیرش این مطالب که ایران خواهان توافق است به تردید می‌اندازد.
چرا طرفین ایران در مذاکرات برجام با علم به اینکه ایران تمایلی به توافق ندارد باز هم به سمت مذاکرات می‌روند؟
اروپا و آمریکا روحیه جمهوری اسلامی را می‌شناسند. اگر امکان مذاکرات هنوز وجود دارد به این دلیل است که هیچ‌کدام نمی‌خواهند مسئولیت خاتمه‌دادن به گفت‌وگوها را بپذیرند.
اعلام آمادگی در کشورهای مقابل ایران هم پیامی به ایرانیان است که ما برای حصول توافق در برجامی که می‌تواند نجات‌دهنده شما باشد آماده‌ایم و برجامی که منتفی خواهد شد، تقصیر ما نیست.
اقدامات خطرناکی که برای براندازی در سایر کشورها انجام شد، تجارب خوبی برای غرب به همراه نداشت. حذف ملاعمر، صدام حسین، قذافی و میلوشویچ در یوگسلاوی برای غرب هزینه داشت. از آماده‌کردن افکار عمومی و فراهم‌آوردن زمینه‌های داخلی در این کشورها تا اجرای عملیات براندازی و عواقب برای غرب پرهزینه بود و بعضاً همچنان درگیر تبعاتش هستند؛ ازاین‌رو در مورد ایران نگرانی و تردید در خصوص تکرار آن سناریو ها برای غرب وجود دارد و به دنبال روش‌های دیگر و کم‌هزینه‌تری هستند.
 

برچسب ها حاما احزاب اراده ملت مجلسی

آخرین اخبار

در نبود سیاستمداران و احزاب واقعی باندهای قدرت و گروه های ذی نفوذ چرخه سیاست، قدرت و اقتصاد را در دست می گیرند

به عنوان یک فعال سیاسی و حزبی تحولات و اتفاقات مهم سیاسی سال ۱۴۰۱ کدامند؟

فصلنامه خاطرات سیاسی شماره 19

فصلنامه خاطرات سیاسی شماره 19 (زمستان1401) منتشر شد

وظیفه حکومت ها حفظ امنیت اجتماعی است

مسمومیت دانش آموزان باعث سلب اعتماد عمومی و برهم خوردن امنیت روانی و اجتماعی شهروندان شده است

اجرایی شدن توافق ایران و چین برنامه ریزی غرب را به هم می زند

اراده ملت، فائزه صدر: سفر رئیس جمهور ایران به چین در میانه تنش پکن و واشنگتن انجام گرفت. اگرچه این سفر برای ایران در راستای تقویت روابط اش با کشوری دوست تعریف می شود اما از نگاه میزبان می توان به انگیزه های دیگر چین از این دعوت اشاره کرد. رابطه با چین شاهرگ حیاتی اقتصاد جمهوری اسلامی است

پکن نشان داد شراکت راهبردی با جمهوری اسلامی برایش اهمیت دارد

اراده ملت، فائزه صدر: در هفته ای که گذشت رئیس جمهور در راس هیاتی بلند پایه عازم پکن شد. تبلیغات فراوان رسانه های داخلی از روزها پیش از این سفر آغاز شد و همواره تاکید بر این بود که این سفر رسمی به دعوت رییس جمهور چین انجام شده است.

ورزشکاران همیشه در کنار مردم بوده‌اند

این هفته پای صحبت آقای علیرضا برزوئی مقدم عضو با سابقه حزب اراده ملت ایران و یکی از سه بازرس اصلی شورای مرکزی نشستیم. ایشان سالهاست در کانون هواداران باشگاه استقلال نقش مدیریتی دارند. علاوه بر این سابقه و تجربیات گسترده ای نیز در مبارزات سیاسی و حزبی دارند.

بیانیه دفتر سیاسی حزب اراده ملت ایران در خصوص وقایع اخیر کشور

این روزها آنچه در حوزه عمومی به عنوان رابطه بین جامعه و حاکمیت می‌گذرد نشان دهنده وخیم تر شدن شرایط و افزایش گسترده  و عمیق تر شدن بحرانهای کشور است، وضعیت نابسامان اقتصادی و ناکارآمدی دولت در سامان آن، تحولات سریع و عمیق اجتماعی و بحرانهای ناشی از آن ...

اقتصاد کشور در برابر هزینه نزاع‌های جمهوری اسلامی ناتوان است / حادثه اصفهان در برابر عملیات زلزله برانگیز فلسطینیان همچون یک خراش بود

 بعد از پیروزی انقلاب، جمهوری اسلامی از آغاز راه خود به اسرائیل اعلان جنگ داد و هدف خود را در نابودی اسرائیل تعریف کرد و در آشکار و نهان روی این هدف تأکید کرده است.

مشکلات به حدی است که به‌عنوان مسئول اتحادیه، از صنف ام بیزارم!

اراده ملت، فائزه صدر: تنش‌هایی که طی یک دهه اخیر با کمبود مرغ یا گران شدن این کالا در بازار رخ داد، نشان داد این منبع پروتئینی در امنیت غذایی، آرامش جامعه و تنظیم بازار نقش مهمی ایفا می‌کند. زنجیره تولید و توزیع و تأمین مرغ مشاغل زیادی را در خود جا داده است.

مسئولیت‌پذیری، بزرگ‌ترین ارمغان احزاب

اراده ملت، فائزه صدر:  یکی از آرزوهای نخبگآن‌که به‌عنوان نیاز کشور از آن صحبت می‌کنند، تشکیل نظام حزبی در ایران است

دسته اخبار حاما