0 145 یکشنبه 27 آذر 10:13 دسته مطلب :دسته اخبار حاما کد مطلب : 4430
نزدیک شدن به چین برای بن سلمان هزینه دارد

دکتر حسن هانی زاده، تحلیلگر مسائل بین الملل در گفت و گو با اراده ملت عنوان کرد:

نزدیک شدن به چین برای بن سلمان هزینه دارد

محمد بن سلمان با تصمیماتی که برای عربستان می گیرد موجب شگفتی منطقه و جهان شده است.

عربستان می خواهد از نفوذ چین در شورای امنیت علیه ایران استفاده کند

اراده ملت، فائزه صدر: محمد بن سلمان با تصمیماتی که برای عربستان می گیرد موجب شگفتی منطقه و جهان شده است. ولیعهد جوان عربستان این بار با نزدیک شدن به چین خشم آمریکا را برای خود خرید و با انتشار بیانیه مشترک دو کشور، نقطه ای تاریک در روابط ایران با اژدهای زرد ترسیم کرد. چین به عنوان قدرتی بزرگ، همواره توسعه روابط خارجی را در نقطه ثقل سیاست خارجی خود قرار داده است اما همواره خود را از نزدیک شدن به چالش های سیاسی منطقه و جهان برحذر می دارد. ولی سفر رئیس جمهور چین به عربستان نشان داد اهداف اقتصادی چین می تواند تبعاتی ورای تصور شرکای فعلی اش داشته باشد. شی جین پینگ در جریان این سفر گفت: “سفر من به عربستان سعودی، عصر جدیدی از روابط چین با جهان عرب را آغاز خواهد کرد.” پرسش این است که علل پنهان گسترش تعاملات اقتصادی چین و عربستان سعودی چیست و چه تبعاتی برای ایران دارد؟ اراده ملت در گفت و گو با دکتر حسن هانی زاده، تحلیلگر مسائل بین الملل پاسخ این پرسش را جست و جو می کند.

روابط چین و کشورهای حوزه خلیج فارس چه پیشینه ای دارد؟
وجود منابع عظیم انرژی در کشورهای خلیج فارس باعث شده تا کشور بزرگ چین به جهت رفع نیاز های خود به انرژی همواره به خلیج فارس و منابع انرژی فراوانش چشم داشته باشد.
رشد اقتصادی چین در دهه های اخیر بر نیاز این کشور به منابع انرژی پایدار تاکید دارد.
کشور چین هم میل قدرت های صنعتی جهان به منابع عظیم انرژی خلیج فارس توجه ویژه نشان داده است و سعی دارد بتواند جا پایی مطمئن در جهت دسترسی مداوم به انرژی منطقه داشته باشد.
چین به دنبال تامین امنیت انرژی خود را از طریق منابع خلیج فارس است.
نفس حضور چین در عربستان و خلیج فارس نشان می ‌دهد که چین به دنبال روابط اقتصادی است.
امروز هم چین بزرگترین شریک تجاری کشورهای عربی است چون ثروت و پول در کشورهای حوزه خلیج فارس است.
دیدار رییس جمهور چین با رهبران کشورهای عربی از جمله محمد بن سلمان ولیعهد اهداف چین را نشان می دهد. چین یک برنامه فراگیر برای تانین انرژی مورد نیاز خود از خاورمیانه و صادرات کالاهای خود به کشورهای اسلامی و عربی در نظر گرفته است.

صرف نظر از مساله تامین انرژی چین و ارتباط چین و کشورهای عربی در قالب خریدار و فروشنده، از نگاه سیاسی چه پیامد هایی را می توان برای این سفر متصور شد؟
هدف عربستان صرفا مسائل اقتصادی نیست. محمد بن سلمان سعی می ‌کند چین را از ایران جدا کند. او این برنامه را در مورد روسیه هم دنبال خواهد کرد.
عربستان می خواهد از نفوذ چین و روسیه در شورای امنیت و در جهان، علیه ایران استفاده کند.
از طرفی محمد بن سلمان به دلیل اختلافی که با جو بایدن و دموکرات ها دارد، با برگ چین در مقابل آمریکا بازی می کند. 
سعودی ها در 25 قراردادی که با چین امضا کرده اند سعی کردند چین را به سمت خود متمایل کنند و از این ارتباط اقتصادی به عنوان ابزاری در مقابل هژمونی آمریکا بهره ببرند.
در مورد چین هم باید به چالش های این کشور توجه کرد. مساله تایوان و حمایت آمریکا از تایوان، تلاش آمریکا برای تکرار بحران اوکراین در تایوان و درگیر کردن چین با تایوان همه مواردی است که چین را به سمت اتحاد با دیگر کشورهای قدرتمند منطقه هدایت کرده است.
با توجه به تلاش آمریکا برای منزوی کردن سیاسی و نظامی چین این کشور قصد دارد با پیمان های جدید از این شرایط خارج شود.
سفر شی جین پینگ به عربستان و بستن 25 توافق همکاری اقتصادی با سعودی ها را باید در این راستا دید.

تاثیر نزدیک شدن چین به عربستان و گسترش روابط تجاری دو کشور بر منطقه و در ادامه تبعات آن بر ایران چیست؟
واقعا انتظار نمی‌ رفت چین با این سرعت به سمت رقیب جدی ایران در منطقه حرکت کند. این گرایش ناگهانی چین به نوعی جفا در حق ایران تلقی می شود. این اتفاق نشان داد که چینی ها تنها به فکر تامین منافع دراز مدت خود است. ضمن اینکه حتی می تواند روابط ایران با روسیه را تحت تاثیر قرار دهد چون در چنین شرایطی روسیه خود را تنها شریک سیاسی و اقتصادی ایران می بیند و از موقعیت تنها بودن و بی رقیب بودن اش در ایران سو استفاده خواهد کرد.
از سویی این احتمال وجود دارد که آمریکا برای چین و عربستان مشکل ایجاد کند. زیراعربستان سعودی در قبال ثروتی که دارد همواره از حمایت سیاسی کاخ سفید برخوردار بود. اگرچه این اتحاد در زمان ریاست‌ جمهوری دموکرات ها لرزان است اما عربستان همیشه شریک منطقه ای آمریکا قلمداد می شد.
بعد از تشکیل دولت توسط جو بایدن شاهد بودیم که عربستان توسط آمریکا جدی گرفته نشد. عربستان امروز قصد دارد خلاء اتحاد خود با آمریکا را با گسترش روابط اقتصادی اش با چین پر کند. چین ضمن اینکه قدرت بزرگ منطقه ای است، انتقادی از نظام سیاسی عربستان ندارد و برای سعودی ها مشکل ایجاد نمی‌ کند.
اما حتی اگر نگاه پکن به این اتحاد صرفا اقتصادی باشد باز هم آمریکا از این صحنه نمی گذرد. زیرا پیام ریاض به آمریکایی ها این بود که عربستان می تواند یارگیری جدیدی انجام بدهد.
این رفتار محمد بن سلمان از نگاه آمریکا پنهان نمی ماند و ولیعهد جوان در زمان و مکان مناسب پاسخ خود را دریافت می کند. محمد بن سلمان با امضای  این توافقنامه ها هزینه سیاسی سنگینی پرداخت خواهد کرد. حتی این تنبیه می تواند پایانی بر کارنامه سیاسی بن سلمان باشد.

برچسب ها حاما اراده ملت احزاب حسن هانی زاده

آخرین اخبار

در نبود سیاستمداران و احزاب واقعی باندهای قدرت و گروه های ذی نفوذ چرخه سیاست، قدرت و اقتصاد را در دست می گیرند

به عنوان یک فعال سیاسی و حزبی تحولات و اتفاقات مهم سیاسی سال ۱۴۰۱ کدامند؟

فصلنامه خاطرات سیاسی شماره 19

فصلنامه خاطرات سیاسی شماره 19 (زمستان1401) منتشر شد

وظیفه حکومت ها حفظ امنیت اجتماعی است

مسمومیت دانش آموزان باعث سلب اعتماد عمومی و برهم خوردن امنیت روانی و اجتماعی شهروندان شده است

اجرایی شدن توافق ایران و چین برنامه ریزی غرب را به هم می زند

اراده ملت، فائزه صدر: سفر رئیس جمهور ایران به چین در میانه تنش پکن و واشنگتن انجام گرفت. اگرچه این سفر برای ایران در راستای تقویت روابط اش با کشوری دوست تعریف می شود اما از نگاه میزبان می توان به انگیزه های دیگر چین از این دعوت اشاره کرد. رابطه با چین شاهرگ حیاتی اقتصاد جمهوری اسلامی است

پکن نشان داد شراکت راهبردی با جمهوری اسلامی برایش اهمیت دارد

اراده ملت، فائزه صدر: در هفته ای که گذشت رئیس جمهور در راس هیاتی بلند پایه عازم پکن شد. تبلیغات فراوان رسانه های داخلی از روزها پیش از این سفر آغاز شد و همواره تاکید بر این بود که این سفر رسمی به دعوت رییس جمهور چین انجام شده است.

ورزشکاران همیشه در کنار مردم بوده‌اند

این هفته پای صحبت آقای علیرضا برزوئی مقدم عضو با سابقه حزب اراده ملت ایران و یکی از سه بازرس اصلی شورای مرکزی نشستیم. ایشان سالهاست در کانون هواداران باشگاه استقلال نقش مدیریتی دارند. علاوه بر این سابقه و تجربیات گسترده ای نیز در مبارزات سیاسی و حزبی دارند.

بیانیه دفتر سیاسی حزب اراده ملت ایران در خصوص وقایع اخیر کشور

این روزها آنچه در حوزه عمومی به عنوان رابطه بین جامعه و حاکمیت می‌گذرد نشان دهنده وخیم تر شدن شرایط و افزایش گسترده  و عمیق تر شدن بحرانهای کشور است، وضعیت نابسامان اقتصادی و ناکارآمدی دولت در سامان آن، تحولات سریع و عمیق اجتماعی و بحرانهای ناشی از آن ...

اقتصاد کشور در برابر هزینه نزاع‌های جمهوری اسلامی ناتوان است / حادثه اصفهان در برابر عملیات زلزله برانگیز فلسطینیان همچون یک خراش بود

 بعد از پیروزی انقلاب، جمهوری اسلامی از آغاز راه خود به اسرائیل اعلان جنگ داد و هدف خود را در نابودی اسرائیل تعریف کرد و در آشکار و نهان روی این هدف تأکید کرده است.

مشکلات به حدی است که به‌عنوان مسئول اتحادیه، از صنف ام بیزارم!

اراده ملت، فائزه صدر: تنش‌هایی که طی یک دهه اخیر با کمبود مرغ یا گران شدن این کالا در بازار رخ داد، نشان داد این منبع پروتئینی در امنیت غذایی، آرامش جامعه و تنظیم بازار نقش مهمی ایفا می‌کند. زنجیره تولید و توزیع و تأمین مرغ مشاغل زیادی را در خود جا داده است.

مسئولیت‌پذیری، بزرگ‌ترین ارمغان احزاب

اراده ملت، فائزه صدر:  یکی از آرزوهای نخبگآن‌که به‌عنوان نیاز کشور از آن صحبت می‌کنند، تشکیل نظام حزبی در ایران است

دسته اخبار حاما