0 95 چهارشنبه 21 دی 05:49 دسته مطلب :دسته اخبار حاما کد مطلب : 4439
اقتصاد کشوری که به فروش نفت وابسته است با تحریم نفتی زمین‌گیر می‌شود.

دکتر ابراهیم بهادرانی، در گفت‌وگو با اراده ملت

اقتصاد کشوری که به فروش نفت وابسته است با تحریم نفتی زمین‌گیر می‌شود.

اراده ملت، فائزه صدر: نرخ برابری دلار و ریال، با رکوردشکنی پی‌درپی به 40 هزار تومان رسید.

اراده ملت، فائزه صدر: نرخ برابری دلار و ریال، با رکوردشکنی پی‌درپی به 40 هزار تومان رسید. هم زمان انتشار اخباری درباره احتمال شروع مذاکرات احیای برجام، معامله‌گران بازار ارز را به این گمان انداخت که با شروع گفت‌وگوها، بازار ارز وارد فاز نزولی خواهد شد. تأثیر اخبار و تصمیمات سیاست خارجی کشور بر اقتصاد، آن‌چنان واضح و پذیرفته شده است که گفته می‌شود اقتصاد ایران گروگان سیاست خارجی کشور است. اراده ملت در گفت‌وگو با دکتر ابراهیم بهادرانی، اقتصاددان و مشاور ارشد اتاق تهران به بررسی تأثیر توافق در بازارهای داخلی پرداخته که در ادامه می‌خوانید:

در هفته‌های اخیر شاهد رکوردزنی دلار بودیم که التهاب در سایر بازارها را به دنبال داشت. آیا می‌توان در آینده نزدیک سیر نزولی نرخ ارز یا رسیدن به ثبات قیمت‌ها در بازارها را پیش‌بینی کرد؟
جامعه مدتی طولانی به انتظار احیای توافق برجام، برداشته‌شدن تحریم‌ها و بهبود و رونق اقتصادی نشسته بود. اما مذاکرات که به درازا کشیده بود، وارد فصلی پر ابهام شد و دیگر به نظر نمی‌رسید طرفین تمایلی به احیای برجام داشته باشند. به دنبال آن به دلیل مسائل داخلی با تشدید تحریم‌ها و با تحریم‌های جدید مواجه شده‌ایم. همین شرایط انرژی فشرده شده در فنر ارز را آزاد کرد و شاهد رکوردزنی قیمت ارز در بازار بودیم. از این نظر شاید بتوان گفت بخش بزرگی از این افزایش قیمت از انتظارات تورمی ناشی شده است. تأثیر اخبار و تصمیمات و حتی شایعات، اثرات خود را بر رشد نرخ ارز به جا گذاشته است. از طرفی وقتی قیمت ارز بالا برود قیمت تمام شده کالاهای وارداتی هم به‌تبع رشد نرخ ارز، افزایشی می‌شود. در نتیجه شاهد تورم خواهیم بود. بخشی از تورم به دلیل آشفتگی در بازار ارز است که با افزایش قیمت‌ها در بازار تورم نیز افزایش پیدا می‌کند. در چنین شرایطی دولت برای بهبود وضعیت زندگی مردم مجبور است حقوق‌ها را بالا ببرد که این افزایش حقوق معمولاً با استقراض از بانک مرکزی یا فروش دارایی‌های دولت همراه است و ما در چرخه‌ای تورم‌زا قرار می‌گیریم. در شرایط افزایش تورم، نقدینگی سرگردان به‌جای اینکه به سمت تولید و بازارهای مولد برود وارد بازار ارز، طلا و سکه می‌شود و با افزایش تقاضا بازارها را ملتهب می‌کند. اینجا است که تصمیمات درست و تصمیمات بجا و به‌موقع، در سطح مدیریت کلان با ایجاد امنیت اقتصادی، ایجاد امنیت روانی و ذهنی بین مردم منجر به کاهش خرید سرمایه‌ای، ارز در بازار می‌شود و با کاهش تقاضا و افزایش عرضه مواجه می‌شویم که نتیجه آن هم برقراری ثبات در بازار ارز و سایر بازارها خواهد بود.

تأثیر تصویب تحریم‌ها در اقتصاد ایران، آنی و همزمان با انتشار اخبار مرتبط بود. آیا با احیای برجام و برداشته‌شدن تحریم‌ها نیز چنین تأثیرات آنی و ملموسی را تجربه خواهیم کرد؟
در چنین وضعیتی نمی‌توان شعارگونه حرف زد و گفت که تحریم‌ها را از سر می‌گذرانیم و موفق می‌شویم و نقشه‌های دشمنان را نقش‌برآب می‌کنیم! یا اینکه گفته شود با احیای برجام همه مشکلات و موانع با چشم برهم‌زدنی حل خواهند شد! شکی نیست آنچه ما را به موفقیت می‌رساند، برداشته‌شدن تحریم‌ها است که اجازه خواهد داد اقتصاد کشور نفس راحتی بکشد. برداشته‌شدن تحریم‌ها در گرو احیای برجام و برقراری روابط اقتصادی و سیاسی با دنیا است. البته در این شرایط هم نمی‌توان با یقین گفت که تورم ما ظرف مدتی کوتاه، تک‌رقمی خواهد شد. اما مسیر اقتصاد روشن می‌شود. افزایش نرخ ارز محصولِ به بن‌بست رسیدن برجام است. هر تصمیمی اثری روانی دارد. عدم احیای برجام اثر خود را در بازارها نشان داده است. یکی از مشکلات امروز ما تورم انتظاری است. دلال‌بازی هم زاییده همین شرایط است. با احیای توافق برجام و البته با برداشته‌شدن تحریم‌ها به‌تدریج می‌توان با جذب سرمایه‌گذاری و با کاهش هزینه‌های مبادله با خارج از کشور که امروز بالای 20% است به کاهش تورم کمک کرد. با برداشته‌شدن تحریم‌های نفتی که گروگان توافق هسته‌ای هستند بودجه کشور متعادل خواهد شد. در این شرایط استقراض‌ها از سیستم بانکی هم دیگر از بین می‌رود. 

دولتمردان ادعا می‌کنند تحریم حداکثری آزموده شده و اثر خود را از دست‌ داده است. در صورت تکرار تجربه مذاکرات ناموفق، شرایط برای ایران سخت‌تر خواهد شد یا می‌توان ادعا کرد که تحریم‌ها ظرفیتی بیش از آنچه تجربه شده ندارند؟
ایران هر فشاری را که تحریم می‌توانست بر کشور وارد کند تجربه کرده است. اخیراً علاوه بر تحریم‌ها فشارهایی از ناحیه جنگ روسیه و اوکراین بر ما تحمیل شد و کشور با تأمین مواد غذایی و با قیمت بالای برخی از این اقلام روبرو است. مدت‌ها است که صادرات و واردات کشور در وضعیتی غیرعادی است. اقتصاد ایران در شرایطی غیرطبیعی حرکت می‌کند. تورم بالای 40% در یک کشور، اقتصاد آن کشور را ویران می‌کند. کار مردم به جایی رسیده که اگر نقدینگی خود را به کالا تبدیل نکنند، اگر دارایی آنها امروز صد باشد فردا همان دارایی شصت خواهد شد! این وضعیت هر نوع سرمایه‌گذاری را بی‌معنی می‌کند. هیچ کسی به‌طرف سرمایه‌گذاری در ایران نمی‌آید چون سودی که در این کار خواهد برد زیر 40% است. به‌صورت‌های مالی شرکت‌های بورسی توجه کنید. سودها 10 تا 12 یا 13 و 14 درصد است. با چنین وضعیتی چطور می‌توان انتظار داشت کسی پولش را وارد بورس کند و آنجا سرمایه‌گذاری کند؟! آن اندک دارایی ثابت، که ممکن است بالا برود نمی‌تواند برای سهام‌دار جذابیتی ایجاد کند. شرایطی که اقتصاد ایران تجربه می‌کند برای هر اقتصادی ویرانگر است. زمانی کشور دو میلیون بشکه نفت صادر می‌کرد و امروز آمارهای بین‌المللی و عملکرد بودجه نشان می‌دهد 80 هزار بشکه صادرات نفتی داریم. این واقعیت‌ها نادیده گرفتنی نیست. امروز حداکثر کاری که می‌توان انجام داد این است که با بهبود مدیریت تنها بخشی از زیان تحریم‌ها را جبران کنیم؛ ولی با اجرای صددرصدی هیچ برنامه داخلی و اصلاحی نمی‌توان اثر تحریم‌ها را خنثی کرد. ایران کشوری نفت‌خیز است و سرمایه‌گذاری‌ها، بودجه و برنامه توسعه کشور به نفت وابسته شده است. تصور کنید کشوری که تا این حد به فروش نفتی‌اش وابسته است نمی‌تواند صادرات نفتی خود را بر طبق ظرفیتی که دارد انجام دهد، شکی نیست که با استمرار این وضعیت مشکلات روزبه‌روز بیشتر خواهد شد. اقتصاد کشوری که به فروش نفت وابسته است با تحریم نفتی زمین‌گیر می‌شود.
 

برچسب ها حاما اراده ملت احزاب بهادرانی

آخرین اخبار

در نبود سیاستمداران و احزاب واقعی باندهای قدرت و گروه های ذی نفوذ چرخه سیاست، قدرت و اقتصاد را در دست می گیرند

به عنوان یک فعال سیاسی و حزبی تحولات و اتفاقات مهم سیاسی سال ۱۴۰۱ کدامند؟

فصلنامه خاطرات سیاسی شماره 19

فصلنامه خاطرات سیاسی شماره 19 (زمستان1401) منتشر شد

وظیفه حکومت ها حفظ امنیت اجتماعی است

مسمومیت دانش آموزان باعث سلب اعتماد عمومی و برهم خوردن امنیت روانی و اجتماعی شهروندان شده است

اجرایی شدن توافق ایران و چین برنامه ریزی غرب را به هم می زند

اراده ملت، فائزه صدر: سفر رئیس جمهور ایران به چین در میانه تنش پکن و واشنگتن انجام گرفت. اگرچه این سفر برای ایران در راستای تقویت روابط اش با کشوری دوست تعریف می شود اما از نگاه میزبان می توان به انگیزه های دیگر چین از این دعوت اشاره کرد. رابطه با چین شاهرگ حیاتی اقتصاد جمهوری اسلامی است

پکن نشان داد شراکت راهبردی با جمهوری اسلامی برایش اهمیت دارد

اراده ملت، فائزه صدر: در هفته ای که گذشت رئیس جمهور در راس هیاتی بلند پایه عازم پکن شد. تبلیغات فراوان رسانه های داخلی از روزها پیش از این سفر آغاز شد و همواره تاکید بر این بود که این سفر رسمی به دعوت رییس جمهور چین انجام شده است.

ورزشکاران همیشه در کنار مردم بوده‌اند

این هفته پای صحبت آقای علیرضا برزوئی مقدم عضو با سابقه حزب اراده ملت ایران و یکی از سه بازرس اصلی شورای مرکزی نشستیم. ایشان سالهاست در کانون هواداران باشگاه استقلال نقش مدیریتی دارند. علاوه بر این سابقه و تجربیات گسترده ای نیز در مبارزات سیاسی و حزبی دارند.

بیانیه دفتر سیاسی حزب اراده ملت ایران در خصوص وقایع اخیر کشور

این روزها آنچه در حوزه عمومی به عنوان رابطه بین جامعه و حاکمیت می‌گذرد نشان دهنده وخیم تر شدن شرایط و افزایش گسترده  و عمیق تر شدن بحرانهای کشور است، وضعیت نابسامان اقتصادی و ناکارآمدی دولت در سامان آن، تحولات سریع و عمیق اجتماعی و بحرانهای ناشی از آن ...

اقتصاد کشور در برابر هزینه نزاع‌های جمهوری اسلامی ناتوان است / حادثه اصفهان در برابر عملیات زلزله برانگیز فلسطینیان همچون یک خراش بود

 بعد از پیروزی انقلاب، جمهوری اسلامی از آغاز راه خود به اسرائیل اعلان جنگ داد و هدف خود را در نابودی اسرائیل تعریف کرد و در آشکار و نهان روی این هدف تأکید کرده است.

مشکلات به حدی است که به‌عنوان مسئول اتحادیه، از صنف ام بیزارم!

اراده ملت، فائزه صدر: تنش‌هایی که طی یک دهه اخیر با کمبود مرغ یا گران شدن این کالا در بازار رخ داد، نشان داد این منبع پروتئینی در امنیت غذایی، آرامش جامعه و تنظیم بازار نقش مهمی ایفا می‌کند. زنجیره تولید و توزیع و تأمین مرغ مشاغل زیادی را در خود جا داده است.

مسئولیت‌پذیری، بزرگ‌ترین ارمغان احزاب

اراده ملت، فائزه صدر:  یکی از آرزوهای نخبگآن‌که به‌عنوان نیاز کشور از آن صحبت می‌کنند، تشکیل نظام حزبی در ایران است

دسته اخبار حاما