منشور اخلاقی

منشور اخلاقی (Code of Ethics): سندی است رسمی که اصول اخلاقی و شئونِ معنوی و ارزشی یک نهاد یا گروه در آن قید شده‌است. در این سند انتظاراتی که نهاد یا گروه از نظر رفتارهای اخلاقی از افراد دارد نیز نوشته­می‌شود. فلسفه و رسالت هر حزب موجب پرورش هوشمندی، پختگی و ژرف­نگری اعضا می‌شود به گونه‌ای که اندیشه‌های اعضا آنان را در چارچوب انسانی و اجتماعی قرار می‌دهد تا بتوانند رفتارشان را در همان ساختار بروز دهند و برای انجام رسالت همگانی حزب با یکدیگر سخت تلاش کنند، این فلسفه و رسالت را منشور اخلاقی می­نامند.

 

 1. اعضای حاما کرامت انسانی را باور داشته و با عنایت به شانیت انسان، در جهت شکوفایی فرهنگی، اجتماعی و سیاسی تمامی افراد جامعه تلاش می‌کنند.
 2. اعضای حاما صداقت را در رفتار، گفتار و منش خود رعایت می‌نمایند و در مسیر معرفی، تبلیغ، ترویج و ارتقای حزب از هرگونه دروغ و بی‌صداقتی می‌پرهیزند.
 3. اعضای حاما در برابر گفتار، رفتار و تصمیمات خود به دیگر اعضای حزب و افراد جامعه پاسخگو هستند و از آلودگی به هرگونه فسادی پرهیز می‌کنند.
 4. اعضای حاما سرمایه‌های هستی چون منابع‌طبیعی، میراث‌فرهنگی و نیروی‌انسانی را سرمایه‌های بشر دانسته و در مسیر فعالیت­های خود، در حفظ این منابع و همین­طور اموال و منابع حزب خواهند­کوشید.
 5. اعضای حاما خود را در برابر هواداران، مردم و جامعه مسئول می‌دانند و به تعهدات خود در حزب وفادار مانده و در صورت عدم تمایل به ادامه­ی همکاری با حزب، تجاربشان را به دیگر اعضا منتقل خواهند­نمود.
 6. اعضای حاما به حریم خصوصی انسان‌ها احترام می‌گذارند و تمام تلاش خود را برای حفظ اطلاعات و مستندات حزب و همین­طور اسناد اعضا از گزند دست‌اندازی‌های بداندیشانه مصروف می‌دارند.
 7. اعضای حاما همدلی را در برابر یکدیگر و دیگر انسان­ها پیشه کرده و در راستای پیشبرد اهداف حزب و ارتقای آن، خالصانه و با حسن‌نیت به یکدیگر و به تک‌تک اعضا یاری خواهند­رساند.
 8. اعضای حاما انسجام را در هدف، گفتار و رفتار خود حفظ نموده و جهت شفاف­نمودن مواضع و معیارهای حزب برای همگان، تمام تلاش خود را به خرج خواهند­داد.
 9. اعضای حاما مکلف می‌شوند سازمان را در کوتاهترین زمان، از هرآنچه که حزب، هواداران، مردم، کشور یا جامعه‌ی انسانی را تهدید می‌نماید، آگاه سازند و در رفع آن تلاش پیگیرانه نمایند.
 10. اعضای حاما متعهد می‌شوند هرگاه توان خود را برای ادامه­ی پذیرش مسئولیت در حزب از دست دادند با کمال صداقت، مراتب را طبق قوانین به مقامات حزب گزارش نمایند.
 11. اعضای حاما در همه­ی شرایط، منافع ملی و مردمی را بر منافع حزبی و جناحی خود ترجیح خواهند­داد.
 12. اعضای حاما در مسیر حرکت خود، عدالت را سرلوحه­ی خویش قرار­می‌دهند، چنان­که جنسیت، مذهب، نژاد، قومیت و ملیت موجب اِعمال تبعیض در راستای فعالیت‌هایشان نخواهد­شد.
 13. اعضای حاما مولفه­ی زمان را ارج نهاده و خدمات اصلاح­گرانه‌ی خود را به حزب، جامعه و نوع بشر با بالاترین میزان بهره‌وری ارائه خواهند­نمود.
 14. اعضای حاما ادب و احترام را منش خود قرار داده و از خشونت، تخریب، فریب، تخطئه، توهین، تحقیر، تفرقه، بدخواهی و خصومت‌ورزی در حق یکدیگر و دیگر ابنای بشر می‌پرهیزند.

این منشور در 14 بند جهت اعضای حاما تدوین شده­است. بدیهی­ا‌ست مفاد منشور برخوردار از یکپارچگی بوده و تعهد همزمان به مواد 14‌گانه‌ی منشور، برای تمامی متعهدان توصیه می‌شود. اين منشور در 14 بند در تاريخ 25 بهمن­ماه سال 1395 به تصويب مجمع عمومی رسيده­است.